09.00 – 09.30 Możliwość testowania połączenia.
09.30 – 09.40 Rozpoczęcie październikowego Forum Koordynatorów ds. dostępności w JSFP.
Katarzyna Marciniak- Mordel, Magdalena Kubik- Szczerba, Koordynatorki Forum.
09.40 – 11.40 Strategia wdrażania dostępności w jednostce.
Podczas spotkania poznają Państwo strategię wdrażania dostępności, która opiera się na zrozumieniu potrzeb użytkowników i wprowadzeniu do polityki zarządzania instytucją idei projektowania uniwersalnego. Uniwersalne projektowanie to realizacja inwestycji, ale też projektów miękkich dla jak największej liczby użytkowników. Strategia wdrażania dostępności powinna odpowiadać na pytania, co i kiedy wdrażać, czyli określeniu priorytetów poprawy dostępności w jednostce. Daje to szansę na bardziej efektywne działania i racjonalne wykorzystanie środków budżetowych.
dr hab. inż. arch. Marek Wysocki, prof. PG Pracownik Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, architekt i niekwestionowany ekspert z zakresu projektowania uniwersalnego. Od dwóch kadencji członek Rady Dostępności przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Ekspert w Komisji ds. Osób Niepełnosprawnych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich w kadencji 2012-2021r. Od 1995 r. zajmuje się tematyką projektowania przestrzeni dostępnej dla osób z niepełnosprawnością i starszych. Standardy Dostępności jego autorstwa wdrażane są od 2013 r. w wielu polskich miastach. Audytor w zakresie dostępności obiektów i przestrzeni publicznych, współtwórca metodologii realizacji audytów architektonicznych. Na swoim koncie ma ponad 400 audytów, ekspertyz i ocen dostępności w zakresie poprawy dostępności. Główny ekspert w projekcie „Dostępna Szkoła” (od 2019) oraz inicjator projektu Ośrodek Wsparcia Dostępności Architektonicznej, gdzie pełni funkcję starszego eksperta ds. dostępności architektonicznej.
11.40 – 11.55 Przerwa kawowa.
11.55 – 13.30 Uniwersalne projektowanie a ustawa o dostępności. Najważniejsze kwestie dotyczące uniwersalnego projektowania w pracy Koordynatora ds. dostępności.
1. Czym jest projektowanie uniwersalne – na czym polega ta idea?
2. Wartości projektowania uniwersalnego.
3. 7 zasad projektowania uniwersalnego.
4. Strategia projektowania uniwersalnego w świetle ustawy o dostępności.
5. Dyskusja: Czy potrafimy stworzyć rozwiązania, które będą możliwe do użytkowania przez wszystkich?
Druga część spotkania zostanie poświęcona najistotniejszym kwestiom dotyczącym projektowania uniwersalnego, przydatnego w prawidłowej realizacji ustawy o zapewnieniu dostępności.
Małgorzata Jędrzejewska - Doradca zawodowy, coach, wieloletni trener, szkolący w obszarze zasobów ludzkich, od wielu lat prowadzi projekty związane z aktywizacją zawodową osób z niepełnosprawnościami. Wykładowca na Uniwersytecie WSB Merito w Chorzowie, konsultant merytoryczny w zakresie dostępności. Od 4 lat realizuje i prowadzi zajęcia w projektach dotyczących wdrażania idei dostępności dedykowanych dla koordynatorów ds. dostępności, służb cywilnych, sądów powszechnych, jst, architektów, a także organizacji pozarządowych.
13.30 Podsumowanie i zakończenie spotkania.
Pozostałe