Baza Projektów FRDL
LUBELSKA AKADEMIA WSPARCIA dla jakości opieki i edukacji najmłodszych
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego - Ośrodek w Lublinie jako „Wojewódzki” LIDER Akademii Wsparcia będzie realizowała działania na terenie całego województwa lubelskiego
Inicjatywa dofinansowana jest ze środków budżetu państwa w ramach programu: „Akademia Wsparcia – krajowy system wspierania rozwoju opieki wczesnodziecięcej w Polsce – 2024-2026.” i jest realizowana we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Krajowym Liderem Akademii…
Szkolenia dla uczestników z województwa małopolskiego w zakresie znowelizowanej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Szkolenia dla uczestników z województwa małopolskiego w zakresie znowelizowanej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. KPOD.01.06-IP.05-0010/24
Szkolenia w zakresie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego realizuje projekt „Szkolenia dla uczestników z województwa pomorskiego w zakresie znowelizowanej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym". Projekt realizowany w partnerstwie z Towarzystwem Urbanistów Polskich w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększana Odporności. Inwestycja A1.3.1 Wdrożenie reformy planowania i zagospodarowaniu przestrzennego. Szkolenia. Nr umowy projektowej 22/KPO/MRIT/A1.3.1/SZKOL/DPR/24. Nr projektu…
Szkolenia dla uczestników z województwa świętokrzyskiego w zakresie znowelizowanej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
Szkolenia dla uczestników z województwa świętokrzyskiego w zakresie znowelizowanej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
nr KPOD.01.06-IP.05-004/24
NASZ NAJWIEKSZY KAPITAŁ- ŚWIADOMI OBYWATELE W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ
NASZ NAJWIĘKSZY KAPITAŁ- ŚWIADOMI OBYWATELE W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ
NR UMOWY FERS.04.06-IP.04-0068/23
„Nie-Sami-Dzielni – rozwój usług społecznych oraz wspierających osoby niesamodzielne – III edycja”
Nie-Sami-Dzielni – rozwój usług społecznych oraz wspierających osoby niesamodzielne – III edycja.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w Ramach Funduszy Europejskich dla Opolskiego 2021-2027 Priorytet 07 - Fundusze Europejskie wspierające usługi społeczne i zdrowotne w opolskim, Działanie 07.01 - Usługi zdrowotne i społeczne oraz opieka długoterminowa.
W projekcie zaplanowaliśmy następujące działania:
Utworzenie Domu Dziennego Pobytu w Gminie Kluczbork (przebudowa, remont…
Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Miasto Kraków
Tytuł:
Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Miasto Kraków
Strona projektu:
http://es.malopolska.pl/owesy/subregion-krakowski/
Obszar tematyczny:
Ekonomia Społeczna
Instytucja kontraktująca:
Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości
Program:
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską, Europejski Fundusz Społeczny w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027; Priorytet 6: Fundusze europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego; Działanie 6.18 Wsparcie…
Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – podregion krakowski
Tytuł:
Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – podregion krakowski
Strona projektu:
http://es.malopolska.pl/owesy/subregion-krakowski/
Obszar tematyczny:
Ekonomia Społeczna
Instytucja kontraktująca:
Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości
Program:
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską, Europejski Fundusz Społeczny w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027; Priorytet 6: Fundusze europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego; Działanie 6.18 Wsparcie…
„Building Bridges - Civic Capital in Local Communities”,
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego realizuje projekt „Building Bridges - Civic Capital in Local Communities”, finansowany ze środków programu Komisji Europejskiej CERV „Obywatele, równość, prawa i wartości” na lata 2021–2027. Program zapewnia finansowanie działań mających na celu ochronę i promowanie praw i wartości zapisanych w traktatach UE i w Karcie Praw Podstawowych, w szczególności poprzez wspieranie organizacji społeczeństwa obywatelskiego. W ramach projektu udzielamy…
Building Bridges - Civic Capital in Local Communities
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego realizuje projekt „Building Bridges - Civic Capital in Local Communities”, finansowany ze środków programu Komisji Europejskiej CERV „Obywatele, równość, prawa i wartości” na lata 2021–2027. Program zapewnia finansowanie działań mających na celu ochronę i promowanie praw i wartości zapisanych w traktatach UE i w Karcie Praw Podstawowych, w szczególności poprzez wspieranie organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Projekt w sposób…
PROJEKT BUILDING BRIDGES - CIVIC CAPITAL IN LOCAL COMMUNITIES
Projekt Building Bridges – Civic Capital in Local Communities jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu CERV (Citizens, Equality, Rights and Values). Celem projektu jest wzmacnianie potencjału organizacji pozarządowych, działających na obszarach wiejskich i w miastach do 50 tys. mieszkańców oraz promowanie wartości europejskich i praw zawartych w Karcie Praw Podstawowych.
Decentralization Offering Better Results and Efficiency – DOBRE (kontynuacja 2022-2025)
Program USAID DOBRE (Decentralization Offering Better Results and Efficiency) – to dziewięcioletni projekt finansowany przez Amerykańską Agencję ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), realizowany przez międzynarodowe konsorcjum, którego liderem jest Global Communities. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego jest jednym z głównych partnerów tego projektu.
"RAZEM ŁATWIEJ" - rozwój usług społecznych oraz wspierających osoby niesamodzielne oraz ich opiekunów faktycznych
Projekt "RAZEM ŁATWIEJ" - rozwój usług społecznych oraz wspierających osoby niesamodzielne oraz ich opiekunów faktycznych w ramach Działania 8.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 (RPO WO 2014-2020) jest realizowany przez Partnerstwo: Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej FRDL - Partner wiodący oraz Fundację Rozwoju Edukacji Empatycznej FREE -Partner.
Okres realizacji: 31.05.2021-30.09.2023 r. (rzeczowo)
CEL PROJEKTU:
Głównym celem projektu jest zwiększenie dostępu do usług społecznych i usług…
COOLSKILLS- dziedzictwo kulturowe jako źródło rozwoju nowoczesnych umiejętności młodzieży
Obszar tematyczny projektu/słowa klucze: Innowacje/Kultura/Dziedzictwo/Współpraca międzynarodowa
Lider projektu: Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie
Partnerzy projektu:
EDUcentrum, z.ú.- REPUBLIKA CZESKA
Vidzemes Planosanas Regions- ŁOTWA
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Fihel w Miechowie
Instytucja kontraktująca: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji- Narodowa Agencja Programu Erasmus+
Źródło finansowania: KA2-Współpraca na…
Wdrażanie idei dostępności w jednostkach administracji publicznej województwa lubelskiego
W ramach projektu 22 jednostki samorządu terytorialnego z województwa lubelskiego otrzymają wsparcie w celu podniesienia dostępności tych jednostek i świadczonych przez nie usług publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami poprzez audyt dostępności, w tym przegląd procedur związany z obsługą klienta pod kątem zapewnienia dostępności i wsparcie ich we wdrożeniu wypracowanych wniosków/rekomendacji oraz wsparcie szkoleniowe dla pracowników tych jednostek z zakresu rozwiązań ułatwiających zatrudnianie…
Program podnoszenia kompetencji w zakresie tworzenia i prowadzenia instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 w województwie lubelskim
W ramach projektu przedstawiciele władz samorządu (gminnego, powiatowego, wojewódzkiego), jednostek organizacyjnych i podmiotów niepublicznych planujących prowadzenie/prowadzących instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 otrzymają specjalistyczne wsparcie szkoleniowe w zakresie form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, finansowania tych instytucji, współpracy publiczno-prywatnej i in.
Wspólne możliwości. Modelowe rozwiązania wzmacniające udział obywateli w decydowaniu o sprawach lokalnych
„Wspólne możliwości. Modelowe rozwiązania wzmacniające udział obywateli w decydowaniu o sprawach lokalnych” to projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Jego celem jest wzmocnienie kultury demokratycznej i świadomości obywatelskiej.
Osiągnięcie tego celu odbędzie się poprzez:
diagnozę demokracji lokalnej w Polsce wskazującą najważniejsze mechanizmy blokujące i/lub wzmacniające partycypację obywatelską w podejmowaniu…
Modelowe rozwiązania wzmacniające udział obywateli w decydowaniu o sprawach lokalnych
„Wspólne możliwości. Modelowe rozwiązania wzmacniające udział obywateli w decydowaniu o sprawach lokalnych” to projekt finansowany z Funduszy EOG, w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Jego celem jest wzmocnienie kultury demokratycznej i świadomości obywatelskiej.
Bliżej rodziny i dziecka- wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo-wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej – III edycja
Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej FRDL jest partnerem projektu pn. „Bliżej rodziny i dziecka- wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo-wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej – III edycja”, realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu w ramach Działania 8.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 (RPO WO 2014-2020).
Okres realizacji: 01.01.2021 r. – 30.09.2023 r.
Cel projektu:
Głównym celem realizacji projektu jest zwiększenie dostępu do usług…
Inkubator Włączenia Społecznego
Obszar tematyczny projektu/słowa klucze: Innowacje i innowacyjność, Ekonomia społeczna, Współpraca Partnerska
Instytucja kontraktująca: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Źródło finansowania: Program POWER 2014-2020, Oś priorytetowa IV Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.1 Innowacje społeczne
Wartość projektu: 5 855 989,70 zł
Lider projektu: Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie
Partnerzy projektu:
FRDL Małopolski Instytut Samorządu…
Inkubator Włączenia Społecznego
Obszar tematyczny projektu/słowa klucze: Innowacje i innowacyjność, Ekonomia społeczna, Współpraca Partnerska
Instytucja kontraktująca: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Źródło finansowania: Program POWER 2014-2020, Oś priorytetowa IV Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.1 Innowacje społeczne
Wartość projektu: 6 000 000 zł Dofinansowanie: 6 000 000 zł (w tym dofinansowanie ze środków europejskich w kwocie 5 657 400,00 zł oraz ze środków dotacji celowej budżetu…
Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny
Obszar tematyczny projektu/słowa klucze: społeczeństwo obywatelskie, prawa człowieka, kultura demokratyczna, współpraca dwustronna
Państwa-Darczyńcy: państwa (Norwegia, Islandia i Liechtenstein) przekazujące środki w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Źródło finansowania: Program jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Wartość Programu: 23 mln EUR
Operator: konsorcjum w składzie:
• Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im.…
Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny
Celem jest trwałe wzmocnienie organizacji społecznych w Polsce (zwłaszcza działających w małych miejscowościach) oraz rozwój społeczeństwa obywatelskiego, dla którego różnorodność społeczna, równe traktowanie i dialog stanowić będą szczególną wartość.
Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny województwo łódzkie i mazowieckie
Program ma na celu trwałe wzmocnienie organizacji społecznych w Polsce (przede wszystkim działających w małych miejscowościach) oraz rozwój społeczeństwa obywatelskiego, dla którego różnorodność społeczna, równe traktowanie i dialog stanowić będą szczególną wartość.
Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny
Rusza Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. Jego budżet to 23 miliony euro.
Program Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny
Program Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG. Jego budżet to 23 miliony euro.
Umowa z Biurem Mechanizmów Finansowych w Brukseli na realizację Programu została podpisana 1 września 2020 r.
„Kluczowe umiejętności - praktyczne możliwości"
Celem projektu jest podniesienie kompetencji kluczowych przez 66 uczniów ZST w Kolnie poprzez udział w dodatkowych zajęciach dydaktyczo-wyrównawczych i kołach zainteresowań oraz podniesienie kompetencji zawodowych przez 52 uczniów i 12 nauczycieli poprzez udział w stażach zawodowych i 24 nauczycieli w szkoleniach zawodowych do końca sierpnia 2022 r.
NieSamiDzielni - rozwój usług społecznych oraz wspierających osoby niesamodzielne - II edycja
Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej FRDL jest partnerem projektu pn. „NieSamiDzielni - rozwój usług społecznych oraz wspierających osoby niesamodzielne - II edycja”, realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu w ramach Działania 8.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 (RPO WO 2014-2020).
Okres realizacji: 2020-06-15 - 30-09-2023
Cel projektu:
Głównym celem realizacji projektu jest zwiększenie dostępu do usług społecznych i usług wspierających świadczonych…
Doświadczam, rozumiem, tłumaczę - "Żerom" rozwija kompetencje kluczowe
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego 1 czerwca 2020 r. rozpoczęła realizację projektu Doświadczam, rozumiem, tłumaczę - "Żerom" rozwija kompetencje kluczowe. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Gminą Kielce/ I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego w ramach Działania 8.3 Zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej oraz kształcenia podstawowego, gimnazjalnego…
WISŁA, powrót do źródła - Wzmocnienie i aktywizacja środowisk polskich w Serbii
Strona w trakcie uzupełnienia
"INFOTECH - wysokie standardy kształcenia zawodowego w #puszczykrzemowej II"
Celem projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych przez 100 uczniów/uczennic (min.4K) i 15 nauczycieli/nauczycielek (8K) Technikum Programistyczne Info Tech poprzez udział w zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych, rozwijających kompetencje kluczowe, szkoleniach podnoszących kwalifikacje oraz stażach zawodowych 30 U i 2 N do końca września 2022r.
Wspieranie lokalnych organizacji pozarządowych w działaniach na rzecz rozwoju wspólnot mieszkaniowych i ruchu praw lokatorskich w Rosji – na podstawie polskich doświadczeń (2006)
Prjekt miał na celu wsparcie rozwoju ruchu praw lokatorskich w Rosji z wykorzystaniem polskich doświadczeń z zakresu gospodarki mieszkaniowo-komunalnej i przekształceń sektora mieszkaniowego. W ramach projektu przeprowadzono wizytę studyjną w Polsce dla ekspertów i przedstawicieli organizacji pozarządowych z 5 miast Rosji.
Aktywni lokalnie – skuteczni globalnie
Celem projektu aktywizacja społeczno-zawodowa, wykorzystująca instrumenty aktywizacji społecznej, zawodowej zapewniające wsparcie kompleksowe oraz zindywidualizowane w oparciu o ścieżkę reintegracji stworzoną indywidualnie dla każdej osoby/rodziny.
Projekt partnerski: "Szkolenia i doradztwo dla pracowników systemu wspomagania szkoły..."
Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji 170 pracowników systemu wspomagania pracy szkoły oraz trenerów z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego w zakresie wspomagania placówek oświatowych, ukierunkowanego na rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów poprzez wdrożenie programów szkoleniowo-doradczych wraz z obudową metodyczną.
https://www.facebook.com/KluczKompetencji/
Lepsza przyszłość
Projekt pt. „Lepsza przyszłość” jest realizowany przez Gminę Tarłów/ Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarłowie oraz Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej w Kielcach w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, Działanie 9.1 Aktywna integracja zwiększają ca szanse na zatrudnienie. Okres realizacji projektu: 01.09.2019 r. – 31.08.2021 r.
INFOTECH – wysokie standardy kształcenia zawodowego w #puszczykrzemowej
Celem głównym projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych przez 100 uczniów/uczennic (min. 20 K) i 15 nauczycieli/nauczycielek (min. 7 K) Technikum Programistycznego Info Tech poprzez udział w zajęciach dydaktyczno – wychowawczych, rozwijających kompetencje kluczowe, szkoleniach podnoszących kwalifikacje oraz stażach zawodowych 30 uczniów i 2 nauczycieli.
Doskonalenie Trenerów Wspomagania Oświaty (woj. łódzkie i woj. mazowieckie)
Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji 170 (136K, 34M) pracowników systemu wspomagania pracy szkoły oraz trenerów z terenu woj. łódzkiego i mazowieckiego w zakresie wspomagania pracy szkół ukierunkowanego na rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów poprzez wdrożenie programów szkoleniowo-doradczych wraz z obudową merytoryczną.
Świętokrzyski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa: RPSW.09.00.00 Włączenie społeczne i walka z ubóstwem, Działanie: RPSW.09.03.00 Wspieranie ekonomii i przedsiębiorczości społecznej w celu ułatwienia dostępu do zatrudnienia
Poddziałanie: RPSW.09.03.01 Wsparcie sektora ekonomii społecznej (projekty konkursowe)
Mamy na siebie plan! Aktywizacja społeczno-zawodowa mieszkańców gminy Bieliny
Projekt pn. „Mamy na siebie plan! Aktywizacja społeczno-zawodowa mieszkańców gminy Bieliny" jest realizowany przez Gminę Bieliny/ Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielinach oraz Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego w Kielcach współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, Działanie 9.1 Aktywna integracja zwiększają ca szanse na zatrudnienie. Okres realizacji projektu: 01.08.2019 r. – 31.07.2022 r.
Akademia Przywództwa dla Współpracy Transgranicznej
Projekt „Akademia Przywództwa dla Współpracy Transgranicznej” dofinansowany przez Radę Europy.
„Akademia Przywództwa dla Współpracy Transgranicznej” to program rozwoju kompetencji liderskich, platforma wymiany najlepszych praktyk i doświadczeń, skierowany do starostów, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i sekretarzy gmin i powiatów. Akademia jest inicjatywą edukacyjną proponującą innowacyjne spojrzenie na zarządzanie jednostką samorządu terytorialnego w oparciu…
Aktywność drogą do sukcesu
Celem głównym projektu jest aktywizacja społeczno-zawodowa, wykorzystująca instrumenty aktywizacji społecznej, zawodowej, zdrowotnej, zapewniającą wsparcie kompleksowe oraz zindywidualizowane w oparciu o ścieżkę reintegracji stworzoną indywidualnie dla każdej osoby/rodziny.
Elastyczni na rynku pracy w Daleszycach
Projekt pt. „Elastyczni na rynku pracy w Daleszycach” jest realizowany przez Gminę Daleszyce/ Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Daleszycach oraz Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej w Kielcach w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, Działanie 9.1 Aktywna integracja zwiększają ca szanse na zatrudnienie. Okres realizacji projektu: 01.07.2019 r. – 30.06.2021 r.
InForMe – Działania informacyjne w zakresie promocji Polityki Spójności przez media lokalne w Polsce
Projekt grantowy Komisji Europejskiej ukierunkowany na wsparcie produkcji i dystrybucji informacji na temat Polityki Spójności Unii Europejskiej. Projekt realizowany jest w partnerstwie przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Stowarzyszenie Gazet Lokalnych
YOUTH IMPACT – wsparcie projektów walczących z bezrobociem wśród młodzieży
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej wraz z partnerami z Czech, Słowacji i Niemiec realizuje międzynarodowy projekt YOUTH IMPACT, którego celem jest wsparcie potencjału ewaluacyjnego podmiotów działających na rzecz aktywizacji zawodowej młodzieży niepracującej i nieuczącej się (NEET – not in employment, education, or training).
Regionalnie z pasją
Strona w trakcie uzupełnienia
Eko-logiczny sposób na życie
Strona w trakcie uzupełnienia
Nowa jakość konsultacji społecznych w planowaniu przestrzennym - II Edycja
W ramach projektu gminy otrzymują grant na przeprowadzenie pogłębionych konsultacji społecznych dokumentów planistycznych wykraczających poza wymogi prawne wynikające z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Przedmiotem konsultacji społecznych może być nowy lub zmieniany dokument planistyczny: - studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, lub - miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Rozkręcamy społeczny biznes! OŚRODEK WSPARCIA EKONOMII SPOŁECZNEJ
OŚRODEK WSPARCIA EKONOMII SPOŁECZNEJ prowadzony jest przez:
Fundację na rzecz Collegium Polonicum w partnerstwie z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Zielonej Górze i Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej Ośrodkiem Regionalnym w Zielonej Górze.
Wspólnie realizujemy projekt „Rozwijamy społeczny biznes” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, Poddziałanie 7.6.1 Wsparcie rozwoju ES
Powiatowa Akademia Sukcesu Ucznia Szkoły Zawodowej
Projekt jest realizowany od 01.09.2018 r. do 31.03.2022 r. przez Powiat Tarnogórski w partnerstwie z Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach oraz Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej.
Przedsięwzięcie to realizowane jest w ramach Regionalnego programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na latach 2014 - 2020 w ramach działania 11.2. Dostosowanie oferty kształcenia zawodowego do potrzeb lokalnego rynku pracy - kształcenie zawodowe.
Pomorska Szkoła Trenerów Wsparcia Oświaty
“Pomorska Szkoła Trenerów Wsparcia Oświaty” realizowana w ramach działania 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Projekt będzie realizowany od 01-08-2018 do 30-06-2020r.
Projekt ten jest trzecim etapem systemowego wspierania działań nakierowanych na rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów (kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy, nauczania eksperymentalnego, właściwych postaw (kreatywności, innowacyjności, pracy zespołowej) oraz metod zindywidualizowanego…
Akademia Trenerów Wspomagania Oświaty
Projekt jest realizowany od 1 sierpnia 2018 r. do 31 lipca 2020 przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Niepubliczne Centrum Doskonalenia Kadr Oświatowych KISS przy Stowarzyszeniu Komputer i Sprawy Szkoły KISS w Katowicach. Przedsięwzięcie to realizowane jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach Osi priorytetowej: II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.10. Wysoka jakość systemu oświaty.
Bliżej rodziny i dziecka- wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo-wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej – II edycja
Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej FRDL jest partnerem projektu pn.„Bliżej rodziny i dziecka- wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo-wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej – II edycja”, realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu w ramach Działania 8.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 (RPO WO 2014-2020).
Okres realizacji: 01.05.2018 r. – 31.05.2021 r.
Cel projektu:
Głównym celem realizacji projektu jest zwiększenie dostępu do usług społecznych…
(Od)ważni na rynku pracy- wsparcie na założenie działalności gospodarczej
Celem projektu jbyło zwiększenie do końca marca 2020 roku szans efektywnego funkcjonowania na rynku pracy grupy 60 osób (min. 35 K) chcących rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, w tym wsparcie samozatrudnienia 42 osób, w wieku powyżej 30 roku życia, spełniających wymogi projektu, zamieszkujących, w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, obszar subregionu białostockiego.
Dziecko pod opieką – to Twój czas na pracę
Głównym celem projektu jest wsparcie w zatrudnieniu 160 osób opiekujących się dziećmi w wieku do lat 3 zamieszkujących województwo kujawsko-pomorskie, które:
przebywają na urlopach macierzyńskich/rodzicielskich lub
mają status osoby bezrobotnej lub biernej zawodowo, w tym na urlopie wychowawczym.
FORMA WSPARCIA:
W ramach przedmiotowego projektu planowane są następujące działania:
refundacja kosztów opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 - sfinansowanie kosztów (maksymalnie 800 zł miesięcznie) bieżącej opieki…
Dziecko pod opieką - idziemy do pracy
Głównym celem projektu jest wsparcie w zatrudnieniu 75 osób opiekujących się dziećmi w wieku do lat 3 zamieszkujących gminy: Dobrcz, Dąbrowa Chełmińska, Łabiszyn, Nowa Wieś Wielka, Pruszcz, Unisław, Sicienko, Świekatowo, Zławieś Wielka, Złotniki Kujawskie, które:
przebywają na urlopach macierzyńskich/rodzicielskich lub
mają status osoby bezrobotnej lub biernej zawodowo, w tym na urlopie wychowawczym.
Wsparcie reformy samorządowej – wdrożenie modelu partycypacyjnego planowania strategicznego w gromadach Centralno-Północnej i Zachodniej Ukrainy
Projekt “Wsparcie reformy samorządowej – wdrożenie modelu partycypacyjnego planowania strategicznego w gromadach Centralno-Północnej i Zachodniej Ukrainy” realizowany jest przez Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej w ramach programu Polska Pomoc Rozwojowa 2018 MSZ RP.
Celem ogólnym, jest wsparcie władz lokalnych i organizacji pozarządowych w zakresie planowania zrównoważonego rozwoju gromad na Ukrainie. W projekcie bierze udział 20 gromad (odpowiednik polskich gmin) z 5 obwodów: czernichowskiego, kijowskiego,…
NISKOEMISYJNOŚĆ I PROGNOZOWANIE ZAPOTRZEBOWANIA NA TERENY W PLANOWANIU PRZESTRZENNYM - SZKOLENIA DLA GMINNYCH SŁUŻB PLANISTYCZNYCH
Projekt: „Niskoemisyjność i prognozowanie zapotrzebowania na tereny w planowaniu przestrzennym - szkolenia dla gminnych służb planistycznych” realizowany w ramach działania 2.19 usprawnienie procesów inwestycyjno budowlanych i planowania przestrzennego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Bądź aktywny II – kompleksowy program rozwoju usług asystenckich oraz wsparcia aktywności społecznej skierowany do osób z dysfunkcjami słuchu z terenu woj. opolskiego
Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej FRDL w partnerstwie z Polskim Związkiem Głuchych oddział Opole rozpoczyna realizację projektu pn. „Bądź aktywny II – kompleksowy program rozwoju usług asystenckich oraz wsparcia aktywności społecznej skierowany do osób z dysfunkcjami słuchu z terenu woj. opolskiego” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 (RPO WO 2014-2020), Oś priorytetowa 8 – Integracja społeczna, Działanie 8.1 Dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych…
Projekt przykładowy krajowy
Krajowy projekt przykładowy
Aktywność – szansa na zatrudnienie
Projekt "Aktywność – szansa na zatrudnienie” realizowany był w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi priorytetowej 8 Aktywni na rynku pracy Działania 8.2 Wspieranie aktywności zawodowej w regionie Poddziałania 8.2.1. Wsparcie na rzecz podniesienia poziomu aktywności zawodowej osób pozostających bez zatrudnienia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Okres realizacji projektu: od 01.01.2018 r. do 30.06.2019 r.
Wartość projektu: 606 900,95 zł
Dofinansowanie:…
Szkolenia i doradztwo dla kadry kierowniczej systemu oświaty w woj. łódzkim
Szkolenia i doradztwo dla kadry kierowniczej systemu oświaty w woj. łódzkim
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Projekt zakłada przygotowanie 432 (346K,86M) dyrektorów, wicedyrektorów i innych osób pełniących funkcje kierownicze w szkole do planowania i organizowania pracy szkoły w sposób służący kształtowaniu kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się po rynku pracy w oparciu o programy szkoleń wraz z obudową metodyczną wypracowane w ramach projektu pozakonkursowego ORE…
Niskoemisyjność i prognozowanie zapotrzebowania na tereny w planowaniu przestrzennym - szkolenia dla gminnych służb planistycznych
Niskoemisyjność i prognozowanie zapotrzebowania na tereny w planowaniu przestrzennym - szkolenia dla gminnych służb planistycznych
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Oś priorytetowa II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji
Działanie 2.19 Usprawnienie procesów inwestycyjno-budowlanych i planowania przestrzennego
W projekcie wezmą udział pracownicy 400 jednostek samorządowej administracji publicznej z terenu całego kraju. Projekt będzie realizowany w okresie XI 2017-XII…
Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów - szkolenia i doradztwo dla JST w woj. podkarpackim
Tytuł projektu:
„Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów - szkolenia i doradztwo dla JST w woj. podkarpackim”.
Instytucja kontraktująca:
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Instytucja Zarządzająca:
Ministerstwo Rozwoju
Źródło finansowania:
Działanie 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Wartość projektu:
1 455 748,32 zł
Okres realizacji:
Projekt realizowany był w okresie od 01-10-2017 do 31-03-2019 r.
Cel projektu:
Celem głównym projektu jest…
Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów – szkolenia i doradztwo dla JST w woj. lubelskim
Projekt realizowany w ramach Działania 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Cel projektu
Podniesienie kompetencji 256 przedstawicieli z 75 jednostek samorządu terytorialnego z województwa lubelskiego w zakresie zarządzania oświatą, ukierunkowanego na rozwój szkół i kompetencji kluczowych uczniów poprzez wdrożenie programów szkoleniowo-doradczych wraz z obudową metodyczną, a także wdrożenie planów podnoszenia jakości oświaty oraz wspomagania…
Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów
Projekt “Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów – szkolenia i doradztwo dla JST w woj. pomorskim” realizowany w ramach działania 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Projekt będzie realizowany od 01-10-2017 do 31-03-2019r.
Cel projektu:
Celem głównym projektu jest podniesienie kompetencji 160 przedstawicieli 49 jednostek samorządu terytorialnego z woj. pomorskiego w zakresie zarządzania oświatą, ukierunkowanego na rozwój szkół…
Droga do Podlaskiej Doliny Krzemowej
Celem ogólnym projektu było wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej I Liceum Ogólnokształcącego im.Adama Mickiewicza w Białymstoku poprzez wprowadzenie dodatkowych zajęć ukierunkowanych na rozwijanie kompetencji kluczowych pożądanych na rynku pracy oraz kształtowania postaw(kreatywności, innowacyjności oraz pracy zespołowej).
Lepszy start
Celem głównym projektu było podniesienie kompetencji kluczowych przez 65 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Kolnie poprzez udział w dodatkowych zajęciach dydaktyczno – wychowawczych oraz podniesienie kompetencji zawodowych przez 52 uczniów i 6 nauczycieli poprzez udział w stażach zawodowych do końca sierpnia 2018 r.
PROFESJONALNI URZĘDNICY – PRAWO BUDOWLANE
Celem główny projektu było podwyższenie kompetencji 550 pracowników (385 K i 165 M) organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego z województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego (MAKROREGION IV) w zakresie aktualnych przepisów prawa budowlanego oraz dostarczenie pracownikom jednakowych interpretacji przepisów z zakresu prawa budowlanego do maja 2018 r.. Ważne jest również ujednolicenie interpretacji definicji stosowanych w ustawie Prawo…
Profesjonalni urzędnicy - Prawo Budowlane
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Oś priorytetowa II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji
Działanie 2.19 Usprawnienie procesów inwestycyjno-budowlanych i planowania przestrzennego
Projekt polega na dostarczeniu aktualnej wiedzy na temat regulacji prawnych w zakresie prawa budowlanego pracownikom Wojewódzkich Inspektoratów Nadzoru Budowlanego, Powiatowych Inspektoratów Nadzoru Budowlanego oraz pracownikom administracji architektoniczno-budowlanej urzędów…
Prawo budowlane. Profesjonalny urzędnik dla zrównoważonego rozwoju
Prawo budowlane. Profesjonalny urzędnik dla zrównoważonego rozwoju
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Oś priorytetowa II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji
Działanie 2.19 Usprawnienie procesów inwestycyjno-budowlanych i planowania przestrzennego
Projekt polega na dostarczeniu aktualnej wiedzy na temat regulacji prawnych w zakresie prawa budowlanego pracownikom Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Wojewódzkich Inspektoratów Nadzoru Budowlanego, Powiatowych…
Dziecko pod opieką - czas na pracę
Projekt realizowany był przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 8: Aktywni na rynku pracy, Działania 8.4: Godzenie życia zawodowego i rodzinnego, Poddziałania 8.4.1: Wsparcie zatrudnienia osób pełniących funkcje opiekuńcze. Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Wartość projektu: 462 501,25 zł, w tym dofinansowanie: 439 376,18 zł.
Okres realizacji projektu:…
„Odkrywcy Sekretów Nauki AO – Wzrost kompetencji uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na obszarze Aglomeracji Opolskiej” (9.1.2 RPO WO)
Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej FRDL jest partnerem projektu pn. „Odkrywcy Sekretów Nauki AO – Wzrost kompetencji uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych na obszarze Aglomeracji Opolskiej” (9.1.2 RPO WO).
W ramach działań OCDL FRDL realizowane są stacjonarne warsztaty tematyczne dla nauczycieli (zadanie pn. „Podnoszenie kompetencji/kwalifikacji zawodowych nauczycieli”) oraz warsztaty pn. Moja wymarzona Firma dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (zadanie pn.…
ŚOWES Świętokrzyski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej (2016-2019)
„Świętokrzyski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej (ŚOWES)” 2016-2019
OKRES REALIZACJI PROJEKTU: 01.09.2016 r. – 31.08.2019 r.
Realizatorzy:
Lider: Caritas Diecezji Kieleckiej
Partnerzy: Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacja Centrum Europy Lokalnej
„Mikroświat – makrowiedza. Edukacyjne ewolucje” (9.1.1 RPO WO)
Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej FRDL rozpoczyna realizację projektu pn. „Mikroświat – makrowiedza. Edukacyjne ewolucje.” Projekt realizowany w ramach Osi priorytetowej IX – Wysoka jakość edukacji, Poddziałanie 9.1.1 – Wsparcie kształcenia ogólnego
Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.
OKRES REALIZACJI PROJEKTU: 1 sierpnia 2016 r. – 31 października 2017 r.
Adresaci projektu:
W ramach projektu wsparciem zostaną objęte: Publiczna Szkoła Podstawowa…
Decentralization Offering Better Results and Efficiency (DOBRE)
Program USAID „Decentralization Offering Better Results and Efficiency” (DOBRE) to wieloletni program, realizowany w latach 2016-2022 na Ukrainie przez Global Communities i finansowany przez Amerykańską Agencję ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID). Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego była jednym z głównych partnerów tego projektu.
„Kolekcjonerzy wiedzy – mistrzowie eksperymentów” (9.1.2 RPO WO)
Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej FRDL zrealizowało projekt pn. „Kolekcjonerzy wiedzy – mistrzowie eksperymentów” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 – 2020, Oś priorytetowa IX – Wysoka jakość edukacji, Poddziałanie 9.1.2 – Wsparcie kształcenia ogólnego w Aglomeracji Opolskiej.
OKRES REALIZACJI PROJEKTU: 1 czerwca 2016 r. – 31 maja 2018 r.
Adresaci projektu:
Projekt skierowany był do uczniów i nauczycieli publicznych…
„Chcę i pracuję – aktywizacja zawodowa i społeczna osób z dysfunkcjami słuchu z terenu woj. opolskiego” (RPO WO 2014-2020)
Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej FRDL wraz z Polskim Związkiem Głuchych o/Opole rozpoczyna realizację projektu pn. „Chcę i pracuję – aktywizacja zawodowa i społeczna osób z dysfunkcjami słuchu z terenu woj. opolskiego” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 – 2020, Oś priorytetowa VIII Integracja społeczna, Działanie 8.2 Włączenie społeczne.
OKRES REALIZACJI PROJEKTU: 1 kwietnia 2016 r. – 31 marca 2018 r.
ADRESACI PROJEKTU:
– 30 os. (15K…
„(Od)Ważni na rynku pracy – aktywizacja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnościami sprzężonymi z terenu województwa opolskiego” (8.2 RPO WO 2014-2020)
Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej FRDL wraz z Opolskim Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych rozpoczyna realizację projektu pn. „(Od)Ważni na rynku pracy – aktywizacja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnościami sprzężonymi z terenu województwa opolskiego” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 – 2020 – Oś VIII Integracja społeczna dla działania 8.2 Włączenie społeczne.
Okres realizacji projektu: 1 kwietnia…
Nowa jakość konsultacji społecznych w planowaniu przestrzennym
Nowa jakość konsultacji społecznych w planowaniu przestrzennym
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Oś priorytetowa II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji
Działanie 2.19 Usprawnienie procesów inwestycyjno-budowlanych i planowania przestrzennego
Projekt grantowy ukierunkowany na wzmocnienie procesu konsultacji społecznych i monitoringu społecznego w zakresie działań prowadzących przez jednostki samorządu terytorialnego w obszarze planowania i zagospodarowania…
Rozkręcamy społeczny biznes
Celem projektu jest wzrost potencjału sektora ekonomii społecznej w województwie lubuskim poprzez trwałą integrację społeczną i zawodową osób, które z różnych powodów wypychane są poza margines rynku pracy, zwiększeniu zatrudnienia tworząc nowe miejsca pracy, a także poprzez działania wspierające jakość funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej. Naszym głównym zadaniem jest kompleksowe wsparcie w zakresie zakładania przedsiębiorstw społecznych i późniejszego rozwijania ich działalności, a także…
Wpływ realizacji programu "Biblioteki+ Infrastruktura bibliotek" na jakość życia społeczności lokalnych
Czas realizacji: maj-grudzień 2015 Finansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Obserwatorium Kultury” Projekt „Wpływ realizacji programu „Biblioteki+ Infrastruktura Bibliotek” na jakość życia społeczności lokalnych” realizowany jest przez FRDL – Centrum Mazowsze. Jest on współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Obserwatorium Kultury” na podstawie umowy nr 05634/15/FPK/DMP. Celem projektu jest zbadanie wpływu realizacji…
Proces demokratyzacji i budowy społeczeństwa obywatelskiego - 25 lat przemian w Polsce
Projekt realizowany jest w okresie od 10 marca do 30 listopada 2015 r. i współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
LUBUSKA AKADEMIA DEBAT SZKOLNYCH
Projektu pn. „LUBUSKA AKADEMIA DEBAT SZKOLNYCH”, który będzie realizowany do kwietnia przyszłego roku. Projekt otrzymano z programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Szkoła Współpracy
Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej (FRDL) zapraszają do wzięcia udziału w nowej edycji (2015) projektu "Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły".
Jest to ogólnopolski, systemowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, realizowany w partnerstwie z FRDL, która jest odpowiedzialna za realizację głównych zadań projektu.
„Kreatywna szkoła – Lubię to!” (9.1.2. PO KL)
Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej FRDL w partnerstwie z Gminą Dobrodzień zrealizowało projekt pn. „Kreatywna szkoła – lubię to!” w ramach Poddziałania 9.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
OKRES REALIZACJI PROJEKTU: 1.10.2014 r. – 30.06.2015 r.
Adresaci projektu:
Projekt skierowany jest do uczniów i uczennic oraz kadry pedagogicznej z Publicznego Gimnazjum w Dobrodzieniu.
Głównym celem projektu jest wzbogacenie oferty edukacyjnej o zagadnienia dot. wyboru ścieżki edukacyjno-zawodowej…
Kampania na rzecz integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych w województwie świętokrzyskim
Przedmiotem zadania była realizacja kampanii informacyjno-edukacyjnej na rzecz integracji osób niepełnosprawnych w województwie świętokrzyskim oraz walki z przyjętymi powszechnie stereotypami.
„Z wiedzą ku przyszłości” (9.1.2. PO KL)
Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej FRDL w partnerstwie z Gminą Chrząstowice zrealizowało projekt pn. „Z wiedzą ku przyszłości!” w ramach Poddziałania 9.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
OKRES REALIZACJI PROJEKTU: 1.09.2014 r. – 30.06.2015 r.
Adresaci projektu:
Projekt skierowany jest do uczniów i uczennic kl. I-III gimnazjum oraz kadry pedagogicznej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Dębskiej Kuźni.
Głównym celem projektu jest wzrost potencjału rozwoju PG w Dębskiej Kuźni…
REGIONALNY OŚRODEK DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ W ZIELONEJ GÓRZE
W m-cu marcu 2014 r rozpoczęła się realizacja projektu finansowanego z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach Priorytetu Polskiej Polityki zagranicznej, który potrwa do końca grudnia 2015 r. Celem działalności sieci RODM jest przybliżenie obywatelom polskiej polityki zagranicznej oraz wzmocnienie kanałów współpracy pomiędzy MSZ, samorządem i organizacjami pozarządowymi.
RODM
http://rodm-kielce.pl/
„Mały człowiek – wielkie możliwości” (9.1.1 PO KL)
Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej FRDL w partnerstwie z Gminą Korfantów realizuje projekt pn. „Mały człowiek – wielkie możliwości” w ramach Poddziałania 9.1.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
OKRES REALIZACJI PROJEKTU: 1.09.2013 r. – 31.12.2014 r.
Adresaci projektu:
Projekt kierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym z terenu gminy Korfantów (Przedszkole w Korfantowie i Przedszkole w Ścinawie Nyskiej)
Głównym celem projektu jest wzmocnienie funkcji edukacyjnych,…
„Otwarte drzwi w przyszłość” (9.1.2. PO KL)
Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej FRDL w partnerstwie z Gminą Dobrodzień realizuje projekt pn.„Otwarte drzwi w przyszłość” w ramach Poddziałania 9.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
OKRES REALIZACJI PROJEKTU: 1.08.2013 r. – 30.06.2014 r.
Adresaci projektu
Projekt skierowany jest do uczniów i uczennic oraz kadry pedagogicznej z Publicznego Gimnazjum w Dobrodzieniu.
Głównym celem projektu jest wzbogacenie oferty edukacyjnej o zagadnienia dotyczące wyboru ścieżki…
OŚRODEK WSPARCIA EKONOMII SPOŁECZNEJ SUBREGIONU ZIELONOGÓRSKIEGO
Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej subregionu zielonogórskiego to przedsięwzięcie, podjęte w celu wzmocnienia sektora ekonomii społecznej w subregionie. Realizowane było w ośmiu lubuskich powiatach: krośnieńskim, nowosolskim, świebodzińskim, wschowskim, zielonogórskim – ziemskim i grodzkim, żagańskim oraz żarskim w okresie od marca 2013r do września 2015r.
Adresatami działań ośrodka były istniejące i powstające podmioty ekonomii społecznej (organizacje pozarządowe, centra i kluby integracji społecznej, warsztaty terapii…
AKADEMIA SUKCESU
Z dniem 1 stycznia 2013r rozpoczęła się realizacja projektu partnerskiego pn. „AKADEMIA SUKCESU”, który był realizowany do 31 maja 2014r. Projekt przyczynił się do osiągnięcia efektu POKL poprzez wdrożenie 5 programów rozwojowych w szkołach podstawowych i 1 programu rozwojowego w gimnazjum (w tym 3 programy rozwojowe w szkołach wiejskich i 3 programy rozwojowe w szkołach miejskich) poprzez realizację 2623 h zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych.
RÓWNAJ W GÓRĘ
W terminie od 31 stycznia do 2 lutego 2014 roku kolejni uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zwierzynie brali udział w zajęciach organizowanych w ramach projektu „Równaj w górę” organizowanych w Pałacu Sapetów w Tucznie.
WSPIERANIE I KOORDYNOWANIE DZIAŁANIAMI MIĘDZYINSTYTUCJONALNYMI - TWORZENIE PROGRAMÓW NA RZECZ ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW SPOŁECZNYCH ORAZ PRAWNE ASPEKTY ZNOWELIZOWANEJ USTAWY O PRZECIWDZIAŁANIU PRZEMOCY W RODZINIE
Celem projektu był rozwój gmin, poprawa jakości działań oraz poszerzanie wiedzy i kompetencji pracowników instytucji, które działają na rzecz profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, w tym przemocy w rodzinie. Program szkoleń przewiduje nabycie i pogłębienie wiedzy z zakresu rozwiązywania problemów alkoholowych oraz kształtowania się polityki wobec alkoholu w społecznościach lokalnych, a także przepisów prawnych dotyczących nowelizacji ustawy o przemocy w rodzinie.
INTEGRACJA I AKCEPTACJA. UCHODŹCY W SPOŁECZEŃSTWIE POLSKIM
LIDER:Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej
PARTNERZY:
1. Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne ETHNOS
2. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi
Projekt "Integracja i akceptacja. Uchodźcy w społeczeństwie polskim" realizowany będzie w terminie 01.01.2012-31.10.2013 na terenie m. Łodzi oraz ulokowanego na terenie powiatu zgierskiego Ośrodka dla Uchodźców w Grotnikach.
Grupę docelową projektu stanowią uchodźcy zamieszkali na terenie ośrodka (wraz z członkami rodzin) oraz uchodźcy mieszkający poza ośrodkiem na terenie Łodzi. Wsparciem objętych będzie łącznie 150 osób…
MAŁOPOLSKA AKADEMIA ZARZĄDZANIA II
MAŁOPOLSKA AKADEMIA ZARZĄDZANIA II-systemowy cykl szkoleń dla mikro i małych przedsiębiorstw to projekt szkoleniowo–doradczy realizowany od 1 stycznia 2012 roku do 31 grudnia 2013 roku przez FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji we współpracy z Sądecką Izbą Gospodarczą. Projekt jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet VIII Regionalne kadry gospodarki. MAŁOPOLSKA AKADEMIA ZARZĄDZANIA II jest kontynuacją projektów szkoleniowo–doradczych…
Biznes dla dojrzałych
Biznes dla dojrzałych
Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego,
Oś VIII Zatrudnienie VIII.3.1
Wsparcie przedsiębiorczości w formach bezzwrotnych
Projekt "Biznes dla Dojrzałych" adresowany jest do osób bezrobotnych, które ukończyły 50 rok życia, zamieszkałych na terenie miasta Łodzi, powiatu pabianickiego lub zgierskiego, zamierzających rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej. W ramach projektu możliwe jest otrzymanie:
- jednorazowego wsparcia finansowego w kwocie 22 500,00 zł,
- podstawowego…
EKO-LOGICZNY SPOSÓB NA ŻYCIE
EKO-LOGICZNY SPOSÓB NA ŻYCIE
Projekt realizowany był przez FRDL Centrum Świętokrzyskie w partnerstwie z Folkuniversitetet Uppsala.
Według przeprowadzonej diagnozy pomocy społecznej w Polsce rola pomocy społecznej w rozwiązywaniu problemów społecznych jest bardzo ograniczona i nie zapewnia nawet minimum w postaci osłony socjalnej.
System jest przeciążony wielością zadań i rodzin, które szukają w nim wsparcia. Zamiast usamodzielnić swoich klientów - uzależnia ich i utwierdza w bezradności społecznej. Narzędziem zmiany opisanej sytuacji może być…
LUBUSKA SZKOŁA RÓWNYCH SZANS - III EDYCJA
Realizacja programów rozwojowych w 10 szkołach województwa lubuskiego w okresie 01.01.2011 r – 31.12.2012 r, w projekcie współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt realizowany był w Partnerstwie pomiędzy Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej Ośrodkiem Regionalnym w Zielonej Górze a Gminami: Wschowa, Stare Kurowo, Drezdenko, Strzelce Krajeńskie i Powiatem Strzelecko – Drezdeneckim. Należy podkreślić bardzo ważną rolę jaką w tym czasie odegrały…
ABC DLA NGO
ABC DLA NGO
Projekt „ABC dla NGO” realizowany jest przez Centrum Szkoleniowe Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Szczecinie oraz Stowarzyszenie Liderów i Fundraiserów. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na podstawie umowy nr UDA-POKL.05.04.02-00-B32/11-00 zawartej pomiędzy Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej a Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej.
Celem głównym projektu „ABC dla NGO” jest zbudowanie sprzyjającego otoczenia instytucjonalnego i partnerskiego oraz zapewnienie…
Sprawny urząd-zwiększenie kompetencji pracowników urzędu marszałkowskiego województwa mazowieckiego w Warszawie
Okres realizacji: 1 października 2010 r. – 30 września 2012 r. Projekt realizowany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej Centrum Mazowsze razem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Miał na celu zwiększenie sprawności działania Urzędu Marszałkowskiego województwa mazowieckiego w Warszawie w obszarze wydawania decyzji administracyjnych, przeciwdziałania korupcji oraz zarządzania informacją i bezpieczeństwa informacji. Uczestniczyło w nim blisko 1000 urzędników. Więcej informacji o projekcie…
MEDIACJE RODZINNE JAKO SPOSÓB WSPIERANIA RODZINY W WYPEŁNIANIU FUNKCJI OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZEJ - II EDYCJA WARSZTATÓW DLA OSÓB ZAANGAŻOWANYCH W POMOC RODZINIE
W dniach 6-7 oraz 13-14 września 2010 r. przy pomocy finansowej Województwa Lubuskiego w siedzibie Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej Ośrodka Regionalnego w Zielonej Górze zostały zrealizowane bezpłatne warsztaty dot. Mediacji w rodzinie jako sposób wspierania rodzin w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej. To już druga edycja tego przedsięwzięcia, gdzie 39 uczestników miało okazję zapoznać się z rzetelnymi elementami teoretycznymi i praktycznymi z zakresu mediacji rodzinnych, ze szczególnym uwzględnieniem…
Sprawny samorząd. Program wdrożenia usprawnień zarządczych w samorządach
Okres realizacji: 1 września 2010 r. – 31 sierpnia 2012 r. „Sprawny samorząd” to projekt szkoleniowo – doradczy skierowany do pracowników 10 samorządów woj. mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. Zgodnie z założeniami projektu urzędnicy otrzymują wsparcie szkoleniowe a następnie pomoc ekspertów przy wdrażaniu usprawnień zarządczych, tak by docelowo podnieść jakość usług świadczonych przez urzędy na rzecz mieszkańców. Działania projektu:
Cykl warsztatów dla kadry zarządzającej oraz pracowników, w tym…
POMOGĘ, NIE STANIESZ SIĘ UPADŁYM ANIOŁEM
W dniach od 30 - 31 sierpnia 2010r. w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej Ośrodku Regionalnym w Zielonej Górze zrealizowano zadanie publiczne, przy pomocy finansowej Województwa Lubuskiego .
Szkolenia kierowane były do pracowników samorządowych, gminnych koordynatorów/pełnomocników ds. rozwiązywania problemów alkoholowych, przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych.
Decydujmy razem
Wzmocnienie mechanizmów partycypacyjnych w kreowaniu i wdrażaniu polityk publicznych oraz podejmowaniu decyzji publicznych.
GMINNE FORUM EDUKACJI FINANSOWEJ W GMINIE ŻAGAŃ
Projekt "Gminne forum edukacji finansowej w gminie Żagań" w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, działanie 9.5. Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich realizowano w okresie od 2 listopada 2009r do 30 czerwca 2010r
Wsparcie otrzymało w nim 30 przedstawicieli dwóch grup docelowych: mieszkańców oraz podmiotów działających na terenie gminy.
GMINNE FORUM EDUKACJI FINANSOWEJ W GMINIE IŁOWA
W okresie od 2 listopada 2009r do 30 czerwca 2010r realizowano projekt "Gminne forum edukacji finansowej w gminie Iłowa" w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, działanie 9.5. Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.
GMINNE FORUM EDUKACJI FINANSOWEJ W NOWOGRODZIE BOBRZAŃSKIM
Projekt "Gminne forum edukacji finansowej w Gminie Nowogród Bobrzański" w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, działanie 9.5. Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich wdrażany był w okresie od 1 grudnia 2009r do 30 czerwca 2010r
Wsparcie otrzymało w nim 30 przedstawicieli dwóch grup docelowych: mieszkańców oraz podmiotów działających na terenie gminy. Mieszkańcy z terenu gminy uczyli się języka angielskiego w stopniu podstawowym podczas 80-godzinnego kursu. Przeprowadzona ewaluacja wewnętrzna wykazała…
"Powitaj słońce - zajęcia teoretyczne i praktyczne skierowane dla młodzieży, która nie potrafi odnaleźć się w społeczeństwie i jest tym sama narażona na problem uzależnienia"
"Powitaj słońce - zajęcia teoretyczne i praktyczne skierowane dla młodzieży, która nie potrafi odnaleźć się w społeczeństwie i jest tym sama narażona na problem uzależnienia". Projekt składał się z dwóch cykli szkoleniowych.w których wzięli udział uczniowie gimnazjów z Zielonej Góry i okolic.
DECYDUJMY RAZEM
Decydujmy razem. Wzmocnienie mechanizmów partycypacyjnych w kreowaniu i wdrażaniu polityk publicznych oraz podejmowaniu decyzji publicznych.
Projekt systemowy realizowany od listopada 2009 do czerwca 2014 r. w ramach Priorytetu V Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Istotą idei samorządności lokalnej jest umożliwienie społecznościom lokalnym udziału w sprawowaniu władzy, a tym samym wpływania na decyzje dotyczące rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturowego ich otoczenia.
Celem głównym projektu "Decydujmy razem"…
LUBUSKA SZKOŁA RÓWNYCH SZANS - II EDYCJA
Celem projektu LUBUSKA SZKOŁA RÓWNYCH SZANS - II EDYCJA było wdrożenie w 21 szkołach województwa lubuskiego programów rozwojowych ukierunkowanych na podwyższenie jakości usług edukacyjnych, a tym samym wyrównanie szans edukacyjnych uczniów, w szczególności z terenów wiejskich i małomiasteczkowych.
MEDIACJE RODZINNE JAKO SPOSÓB WSPIERANIA RODZINY W WYPEŁNIANIU FUNKCJI OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZEJ - CYKL WARSZTATÓW DLA OSÓB ZAANGAŻOWANYCH W POMOC RODZINIE
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Ośrodek Regionalny w Zielonej Górze przeprowadziła bezpłatne szkolenia, w ramach projektu "Mediacje rodzinne jako sposób wspierania rodziny w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej - cykl warsztatów dla osób zaangażowanych w pomoc rodzinie", przy pomocy finansowej Województwa Lubuskiego, które odbyły się w dniach: 14-15 października 2009 r. w siedzibie FRDL.
AKCJA SPOŁECZNA PRZEJRZYSTA POLSKA
W województwie lubuskim projekt realizowany był przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej Ośrodek Regionalny w Zielonej Górze, badaniem objęty został Urząd Miejski Nowa Sól.
SZKOLENIA OGÓLNE I SPECJALISTYCZNE DLA KADR URZĘDÓW GMIN WIEJSKICH I MIEJSKO-WIEJSKICH
Przez rok, tj od czerwca 2009 r. do czerwca 2010 r. pracownicy dziesięciu gmin z naszego województwa: Urzędu Gminy Brzeźnica, Urzędu Gminy Bojadła, Urzędu Miasta i Gminy Czerwieńsk, Urzędu Gminy Dąbie, Urzędu Gminy Lubrza, Urzędu Gminy Niegosławice, Urzędu Miasta i Gminy Kożuchów, Urzędu Gminy Skąpe, Urzędu Gminy Świdnica, Urzędu Gminy Żagań, uczestniczyli w projekcie realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet V. Dobre rządzenie, Poddziałanie 5.2.1 Modernizacja zarządzania w administracji samorządowej.
EUROPEJSKIE WYZWANIE - LOKALNE DZIAŁANIE
Projekt pt. "Europejskie wyzwanie - Lokalne działanie. Program profesjonalizacji lokalnych organizacji pozarządowych na Mazowszu" miał na celu wsparcie rozwoju lokalnych organizacji pozarządowych, działających w małych gminach Mazowsza (do 40 tys. mieszkańców) oraz zwiększenie ich aktywności w procesie pozyskiwania środków z funduszy Unii Europejskiej. Zrealizowany został w 2009 roku.
W ramach działań projektowych specjaliści FRDL we współpracy z przedstawicielami ngo dostosowali metody Zarządzania Cyklem Projektu (ang. PCM) do specyfiki działania lokalnych…
PRZECIWDZIAŁANIE ALKOHOLIZMOWI WŚRÓD MŁODZIEŻY SZKÓŁ ŚREDNICH
Celem projektu było podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat problemu używania i nadużywania alkoholu wśród młodzieży szkół średnich i jego potencjalnych konsekwencji poprzez organizację i koordynację kampanii edukacyjnej poświęconej powyższej tematyce.
W wyniku realizacji projektu zwiększył się poziom świadomości i wiedzy młodzieży, co do konsekwencji, problemów i zagrożeń wiążących się ze spożywaniem i nadużywaniem alkoholu w młodym wieku, jak również na temat miejsc, w których można uzyskać pomoc,…
GMINA SKĄPE INICJATOREM PROJEKTÓW
Bogate Skąpe - Gmina Skąpe inicjatorem projektów
Projekt pod nazwą Gmina Skąpe inicjatorem projektów to koncept opracowany przez Fundację specjalnie dla wybranej konkretnie gminy. Dzięki temu mógł on być rzetelnie przygotowany pod kątem potrzeb mieszkańców Skąpego i okolic.
W ramach projektu zrealizowany został cykl szkoleń, które odbyły się w okresie od grudnia 2008r do marca 2009 roku. Szkolenia skierowane były do animatorów życia społecznego obszarów Gminy Skąpe, a szczególnie do sołtysów,…
LUBUSKA SZKOŁA RÓWNYCH SZANS
Realizacja programów rozwojowych w 83 szkołach województwa lubuskiego w okresie 01.08.2008r - 30.09.2009r., w projekcie współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Programy były ukierunkowane na priorytety: dodatkowe zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, doradztwo i opiekę pedagogiczno-psychologiczną oraz dodatkowe zajęcia nastawione na rozwój kompetencji kluczowych uczniów ze szczególnym uwzględnieniem: ICT, języków obcych, przedsiębiorczości oraz nauk…
ORGANIZACJA LUBUSKIEGO FORUM ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW UZALEŻNIEŃ
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Ośrodek Regionalny w Zielonej Górze z dniem 15 września 2008 r. rozpoczęła realizację zadania publicznego zleconego i współfinansowanego przez Zarząd Województwa Lubuskiego dot. Organizacja Lubuskiego Forum Rozwiązywania Problemów Uzależnień - wspieranie i udzielanie pomocy samorządom lokalnym w realizacji zadań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów uzależnień.
Celem projektu było wsparcie i udzielenie pomocy samorządowi lokalnemu w realizacji zadań…
MAM PRAWO - MAM OBOWIĄZEK
28 czerwca 2008r. w ramach projektu "Mam prawo - mam obowiązek" w lokalnym dodatku Gazety Wyborczej, ukazał się Informator o instytucjach i organizacjach działających na rzecz demokracji i kształtowania postaw obywatelskich oraz aktywności społeczności lokalnych.
Celem projektu było zwiększenie zainteresowania i zaangażowania obywateli w życiu publicznym, wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego kształtowanie postaw obywatelskich, odpowiedzialności, poszanowania prawa i aktywności społecznej.
PARTNERSTWO DLA RODZINY SZKOLENIA PRACOWNIKÓW SOCJALNYCH, LIDERÓW I WOLONTARIUSZY ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH NA RZECZ POMOCY RODZINIE ORAZ SPOŁECZNYCH I ZAWODOWYCH KURATORÓW SĄDOWYCH
Projekt zakłada Wspieranie działań pomocy społecznej na rzecz wyrównywania poziomu życia mieszkańców województwa lubuskiego poprzez organizację szkoleń liderów i wolontariuszy organizacji pozarządowych. Przygotowanie organizacji do działalności na rzecz pomocy rodzinie.
Współpraca obywatelska pomiędzy Polską i Turcją na rzecz rozwoju lokalnej demokracji w procesie integracji Turcji z Unią Europejską – wymiana doświadczeń pomiędzy tureckimi i polskimi organizacjami pozarządowymi (2007)
Celem projektu było wzmocnienie roli tureckich organizacji pozarządowych w procesach decentralizacyjnych oraz promowaniu unijnych „zasad dobrego rządu” (Biała Księga z 2001 r.). Polegał na organizacji wizyty studyjnej w Polsce, w kwietniu 2007 r., dla 13-osobowej delegacji tureckich organizacji pozarządowych współpracujących z samorządami terytorialnymi w dziedzinie reformy decentralizacyjnej oraz przygotowań do akcesji do Wspólnoty Europejskiej. W delegacji brał m.in. udział pan Zekariya…
SOŁTYSKI I LIDERKI WIEJSKIE. KOBIETY ZARZĄDZAJĄ POLSKĄ WSIĄ
Projekt "Sołtyski i liderki wiejskie. Kobiety zarządzają polską wsią", realizowany w okresie 1. 07. 2006 - 31. 03. 2008 roku, był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich działanie 1.6. FRDL realizowała projekt we współpracy z "Gazetą Sołecką".
Projektem objętych zostało 125 sołtysek i liderek wiejskich (m.in. członkiń stowarzyszeń, żon sołtysów, nauczycielek i innych Pań) z 4 województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, wielkopolskiego oraz mazowieckiego. Podstawowym celem…
Dołącz do nas (2006)
Projekt miał na celu promocję idei wolontariatu w Obwodzie Kaliningradzkim i zawiązanie trwałej współpracy polsko – niemiecko – rosyjskiej pomiędzy młodzieżą aktywnie działającą na rzecz swoich społeczności lokalnych oraz organizacjami pozarządowymi.
Decentralizacja publicznych usług komunalnych i budowa partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce
Zorganizowana została wizyta studyjna w terminie dla 10 burmistrzów z Albanii, którzy zapoznali się z polskimi rozwiązaniami w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego i nowoczesnymi narzędziami zarządzania w sektorze publicznym. Projekt realizowany był przez ośrodek w Krakowie i finansowany przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach Programu Wschód-Wschód.
PRZEJRZYSTA POLSKA
Głównym celem programu „Przejrzysta Polska” było usprawnianie działalności urzędów samorządowych oraz kreowanie partnerskich relacji pomiędzy samorządami i społecznością lokalną.
Program służył promowaniu uczciwości i skuteczności w samorządach, pobudzaniu aktywności społecznej, a przez to poprawę jakości życia publicznego.
Adresatem programu były samorządy terytorialne, które przy współpracy z organizacjami samorządowymi i lokalną społecznością chciały poprawić standardy sprawowania władzy…
Demokracja w szkole wiejskiej (2004)
Projekt miał na celu wymianę doświadczeń pomiędzy nauczycielami z polskiego regionu warmińsko-mazurskiego i Obwodu Kaliningradzkiego w dziedzinie realizacji projektów i inicjatyw pro-demokratycznych, wdrażanych w małych wiejskich szkołach. W projekcie uczestniczyły dwie grupy 24-osobowe. Finansowany był przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach Programu: Wschód-Wschód
Wsparcie Centrum Szkoleniowego dla Samorządów Terytorialnych w Albanii (2003)
Projekt był realizowany przez Biuro FRDL we współpracy z ośrodkami w Olsztynie i Kielcach Zasadniczymi celami było wzmocnienie instytucjonalne Centrum Szkoleń dla Samorządów Terytorialnych w Albanii, usprawnienie potencjału szkoleniowego organizacji pozarządowych w dziedzinie szkoleń dla samorządów terytorialnych oraz samych jednostek samorządowych w dziedzinie szkoleń wewnętrznych dla personelu. Partnerami Fundacji były Związek Miast w Albanii i Foundation of Local Autonomy and Governance – FLAG.
Wizyta studyjna grupy pracowników Zgromadzenia Narodowego Armenii w polskim parlamencie (2002):
Wizyta odbyła się w ramach projektu „USAID Armenia Legislative Strengthening Program”. Miała na celu poznanie organizacji i funkcjonowania polskiego parlamentu, w szczególności pracy w Kancelarii Sejmu i Senatu. Uczestniczyło w niej 11 pracowników Armeńskiego Zgromadzenia Narodowego, reprezentujących różne departamenty kancelarii Zgromadzenia z jej szefem oraz armeńskim koordynatorem projektu ze strony USAID Armenia. Na program złożyły się warsztaty, wizyty w różnych departamentach obu izb…