Najbliższe spotkania Forum
Spotkania Lubelskiego Forum Przewodniczących Rad w 2025r.
Szanowni Państwo,
Przewodniczący rad i komisji, radni, pracownicy biur rad gmin, miast i powiatów woj. lubelskiego
FRDL Lublin zaprasza na stacjonarną sesję szkoleniowo-konsultacyjną w ramach Lubelskiego Forum Przewodniczących Rad Gmin, Miast i Powiatów w dniu 3 kwietnia 2025r. w godz. 12:30-17:00 do Hotelu IBIS Styles Lublin
Skargi, wnioski i petycje w nowej kadencji JST 2024-2029.
Komisja Skarg, Wniosków i Petycji.
Zgłoszenie nieprawidłowości przez sygnalistę a rozpatrywanie skargi
- Problematyka petycji, skarg i wniosków wzbudza duże zainteresowanie związane z wieloma niejasnościami przepisów w tym zakresie oraz zwiększającą się liczbą składanych do urzędu tego typu pism. Dodatkowo powołanie w komisji skarg, wniosków i petycji w organach stanowiących wpłynęło na modyfikację sposobu procedowania w tego typu sprawach.
- Podczas proponowanego spotkania Forum krok po kroku przeanalizujemy zagadnienia prawne i podejmiemy dyskusję nad rozwiązaniem pojawiających się w praktyce problemów w procedowaniu nad składanymi skargami, wnioskami i petycjami.
- Przeanalizujemy praktyczne problemy na jakie napotykamy przy rozpatrywaniu skarg i wniosków oraz wniosków o udostępnienie informacji publicznej składanych wielokrotnie i przez tego samego autora. Omówimy stosowanie przepisów KPA w przedmiocie petycji, skarg i wniosków.
- Przeanalizujemy prawa i obowiązki JST w zakresie zgłoszenie nieprawidłowości przez sygnalistę w kontekście rozpatrywania skargi.
Informacje o prowadzącym sesję
Praktyk, pracownik administracji samorządowej, od 2006 r. Sekretarz Gminy i Miasta. Trener łączący wiedzę teoretyczną z wieloaspektowym doświadczeniem praktycznym w zakresie funkcjonowania administracji oraz zarządzania jednostką samorządu terytorialnego, urzędem, współpracą w realizacji zadań przez poszczególne jednostki organizacyjne gminy. Nadzoruje pracę Urzędu w tym m.in. rozpatrywanie skarg, wniosków, udzielanie informacji, oświadczenia majątkowe, kontrole, czy też funkcjonowanie jednostek organizacyjnych w zakresie oświaty i służby zdrowia. W imieniu organu wykonawczego, od kilku już kadencji samorządu, bezpośrednio zajmuje się również współpracą z radą gminy tj. bieżące i merytoryczne kontakty w każdym obszarze funkcjonowania rady i jej poszczególnych komisji, podejmowanie czynności organizacyjnych związanych z przeprowadzaniem sesji, zebrań, posiedzeń i spotkań, przygotowywania projektów podejmowanych rozstrzygnięć (uchwał, stanowisk, odpowiedzi na interpelacje, skargi). Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, specjalność administracja samorządowa oraz drugiego kierunku na UJ - Europeistyka. Wykładowca akademicki na studiach podyplomowych w zakresie samorządu terytorialnego, administracji i prawa publicznego, funkcjonowania Unii Europejskiej.
STACJONARNIE w Hotelu IBIS Styles Lublin: https://frdl.lublin.pl/tematy/radni-biuro-rady/skargi-wnioski-i-petycje-w-nowej-kadencji-jst-2024-2029-zgloszenie-nieprawidlowosci-przez-sygnaliste-a-rozpatrywani/98081
Koszt udziału dla członków Forum/osób oddelegowanych: w ramach opłaty za I kwartał 2025 - 300 zł/osoba
Cena zawiera: udział w profesjonalnym szkoleniu, możliwość konsultacji z trenerem, e-materiały szkoleniowe, przerwy kawowe i lunch dla uczestników w Hoteli IBIS, e-certyfikat wg indyw. zgłoszenia.
Promocja cenowa udziału stacjonarnego 430 zł/osoba dla przedstawicieli samorządów członkowskich Lubelskich Forów Samorządowych działających przy FRDL Lublin (akt. dane na dzień 28 marca): Abramów, Annopol, Bełżyce, Biała Podlaska (miasto), Biłgoraj (miasto i powiat), Bychawa, Chodel, Chrzanów, Czemierniki, Dęblin, Drelów, Garbów, Głusk, Godziszów, Frampol, Janów Lubelski (powiat), Józefów nad Wisłą, Kamionka, Karczmiska, Kazimierz Dolny, Kock, Końskowola, Krynice, Krzczonów, Księżpol, Kurów, Lubartów (miasto, powiat), Lublin (miasto), Ludwin, Łęczna (powiat), Łuków (powiat), Mełgiew, Miączyn, Michów, Międzyrzec Podlaski (gmina), Niedrzwica Duża, Niedźwiada, Niemce, Opole Lubelskie (gmina, powiat), Ostrów Lubelski, Ostrówek, Puchaczów, Puławy (miasto i powiat), Rachanie, Sosnowica, Stanin, Stoczek Łukowski (gmina), Szczebrzeszyn, Siennica Różana, Strzyżewice, Świdnik (miasto), Telatyn, Tomaszów Lubelski (gmina i powiat), Ulhówek, Uścimów, Włodawa (gmina, miasto), Wisznice, Wilków, Wohyń, Wojsławice, Wólka, Wysokie, Żółkiewka
******************************************************************************************************
Każdy z Państwa, kto chciałby regularnie uczestniczyć w spotkaniach Forum proszony jest o zapoznanie się z informacją o Forum, projektem Statutu Forum oraz deklaracją członkostwa w zakładce DOŁĄCZ do FORUM: https://frdl.lublin.pl/fora/forum-przewodniczacych-rad/dolacz-do-forum-8
Głównym celem Forów Przewodniczących Rad, działających od 2007 roku w kilku województwach przy regionalnych ośrodkach FRDL, a od roku 2024 w całej Polsce, jest budowanie współpracy pomiędzy przewodniczącymi rad gmin i powiatów danego województwa, integracja środowiska samorządowego niezależnie od przynależności partyjnej czy sympatii politycznych poszczególnych członków i członkiń forum. Udział w Forum służy także podnoszeniu kwalifikacji i umiejętności przewodniczących rad w sprawowaniu ich funkcji, ale i zdobywaniu niezbędnej wszystkim radnym wiedzy potrzebnej przy wypełnianiu publicznego mandatu. Udział w spotkaniach Forum daje możliwość szybkiego dostępu do istotnych informacji. Forum to także grupa wsparcia, opierająca swoją największą wartość na wzajemnych doświadczeniach i zbudowanym zaufaniu.
Natalia Gmurkowska, Koordynator Forów Samorządowych Województwa Lubelskiego