FRDL na XI Forum Europa-Ukraina
W Rzeszowie pod hasłem Stowarzyszenie z Unią Europejską i co dalej? w dniach 13-14 marca 2018 r. odbyło się dwudniowe XI FORUM EUROPA-UKRAINA, w którym aktywny udział brały przedstawicielki Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej z Lublina, Łodzi i Rzeszowa.
Uczestnicy paneli oraz zaproszeni goście na co dzień zajmują się najbardziej palącymi problemami Ukrainy i jej relacjami z krajami Unii Europejskiej. Podejmują dyskusje, żeby odpowiedzieć na pytania – Czy Ukraina wykorzysta możliwości, które daje współpraca z UE i innymi krajami? Jakie następne działania powinien podjąć Kijów i jego europejscy partnerzy, żeby zapewnić stały rozwój kraju i jego integrację z Zachodem?
Podczas tegorocznego forum w pierwszym dniu udział wzięli między innymi: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicemarszałkowie Sejmu Beata Mazurek i Stanisław Terlecki, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, Mykoła Kniażycki – współprzewodniczący Komitetu Rady Najwyższej ds. Stowarzyszenia UE-Ukraina, wiceminister oświaty i nauki Ukrainy Jurij Raszkiewicz, wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wasyl Bodnar, wiceminister polityki informacyjnej Ukrainy Dmitro Zołotukin oraz Anatolij Kinach – prezes Ukraińskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców.
Pierwszy dzień dyskusji zwieńczyła gala, której kulminacyjnym punktem było wręczenie reżyserom Jerzemu Hoffmanowi i więźniowi rosyjskiego łagru Olegowi Sentsowowi – Karpackiej Nagrody Wspólnych Wartości, której sponsorem jest TAURON. Podczas drugiego dnia forum swój czas będą mieli młodzi wynalazcy oraz innowatorzy. Wielka gala start-upów z nagrodami dla najlepszych młodych przedsiębiorców zakończy drugi dzień obrad.
W 50 panelach, które skupiały się na wydarzeniach związanych z biznesem i gospodarką, integracją europejską i reformami na Ukrainie, polityce międzynarodowej oraz społeczeństwem, wystąpiło ponad 300 prelegentów – ekspertów doskonale znających wyzwania, które stoją zarówno przed Ukrainą jak i państwami Unii Europejskiej, które liczą na zaangażowanie tego kraju w sprawy międzynarodowe. Na konferencję zarejestrowało się ponad 1000 gości z blisko 30 krajów.
Ważną częścią forum były II Targi Wschodnie. To szansa na nawiązanie relacji biznesowych i partnerskich dla firm, które działają po obu stronach polsko-ukraińskiej granicy a także regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku forum gościło ponad 70 wystawców.