• Podczas sesji szkoleniowej omówimy najważniejsze oraz najbardziej sporne zagadnienia dotyczące rozwiązania stosunku pracy oraz wydawania i prostowania świadectw pracy.
- Wskażemy w jakich sytuacjach wręczenie wypowiedzenia naruszałoby przepisy prawa pracy.
- Przeanalizujemy kwestie budzącą wiele wątpliwości kwestią dotyczącą tego, kiedy wypowiedzenie nie musi mieć formy pisemnej.
- Odpowiemy na pytanie o zgodność z prawem wypowiedzenia, jeżeli pracownik w tym samym dniu przedstawia zwolnienie lekarskie.
- Zwrócimy uwagę na najczęściej popełniane błędy dotyczące prawidłowego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, zarówno z winy pracownika, jak i z powodu długotrwałej nieobecności chorobowej np. konsultacja związkowej czy termin rozwiązania stosunku pracy.
- Doprecyzujemy zasady prawidłowego tworzenia harmonogramu czasu pracy, zwłaszcza pod kątem największych atutów i zagrożeń dotyczących nierównomiernego planowania czasu pracy w trakcie okresu rozliczeniowego.
- Przyjrzymy się również budzącym najwięcej wątpliwości praktycznych sytuacjom związanym z udzielaniem urlopów wypoczynkowych, np. Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie? W jakich sytuacjach można jednostronnie udzielić urlopu wypoczynkowego? Co w praktyce oznacza wymóg, w myśl którego jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych?
• Dzięki udziałowi w sesji dowiesz się:
- Jak prawidłowo sporządzać dokumenty rozwiązujące umowę o pracę.
- zasadach planowania czasu pracy, w tym o nierównomiernym planowaniu czasu pracy bez narażania się na zarzut naruszenia przepisów prawa pracy.
- Jak prawidłowo udzielać a urlopów wypoczynkowych, zwłaszcza w sytuacjach wywołujących liczne kontrowersje.
- Jak unikać przez pracodawcę odpowiedzialności z tytułu nieprawidłowego rozwiązania umowy o pracę czy niewydania w terminie świadectwa pracy.
• Przedstawione zagadnienia pozwolą na ułatwienie wykonywania czynności służbowych przez Uczestników, jak również przyczynią się do zażegnania wszelkich potencjalnie konfliktowych i spornych sytuacji, które mogą pojawić się w relacji pracodawca – pracownik.
• Najważniejsze pytania, na jakie odpowiemy podczas szkolenia:
- Co zrobić z urlopem wypoczynkowym w razie zakończenia kadencji? W jakich sytuacjach można wydać polecenie wykorzystania urlopu wypoczynkowego?
- Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby uznać za zgodne z prawem wręczenie wypowiedzenia w innej postaci niż pisemna?
- Ile dni zwolnienia od pracy przysługuje pracownikowi, który był członkiem komisji wyborczej?
Kadry, prawo pracy, płace