1) W jakiej formie/postaci ustalane będzie miejsce wykonywania pracy zdalnej? W jakiej formie/ po-staci będzie odbywała się zmiana miejsca wykonywania pracy zdalnej? Czy w przypadku zmiany miej-sca konieczne będzie spełnienie dodatkowych wymogów formalnych?
2) Czy pracodawca może wdrożyć jedynie okazjonalną pracę zdalną?
3) Czy pracodawca może odmówić pracownikowi okazjonalnej pracy zdalnej, czy musi to odpowied-nio uzasadnić?
4) Jak należy rozumieć planowany limit dni okazjonalnej pracy zdalnej? Jaki będzie skutek udzielenia pracownikowi, na jego wniosek, dodatkowych dni pracy zdalnej?
5) Czy pracodawca może elastycznie opisać zasady dotyczące wykonywania pracy zdalnej, np., że pra-cownik musi być w biurze od 1 do 3 dni w biurze (wg. wyboru pracownika)?
6) Jeśli pracownik z grupy uprzywilejowanej (np. rodzic dziecka do 4 roku życia) będzie pracował zdal-nie i wystąpi usterka np. wyłączony zostanie prąd. Czy można wymagać aby taki pracownik konty-nuował pracę z siedziby pracodawcy? Jak powinno wyglądać postępowanie w takiej sytuacji?
7) W jaki sposób ustalić ekwiwalent / ryczałt należny za wykonywanie pracy zdalnie? Czy kwota może być stała czy musi być uzależniona od liczby dni przepracowanych zdalnie w miesiącu lub od innych okoliczności?
8) Czy można w porozumieniu z pracownikiem, które określa wymiar pracy zdalnej zawrzeć informa-cję, że pracodawca w uzasadnionych wypadkach może nakazać pracownikowi obecność w biurze?
9) Czy jest dopuszczalne podpisanie porozumienia z pracownikiem aby nie wypłacać ekwiwalentu/ ryczałtu, o których stanowią projektowane przepisy?
10) Czy pracodawca może wskazać pracownikom konkretne dni tygodnia (np. czwartek i piątek), w których pracownicy mogą wnioskować o pracę zdalną? W pozostałe dni obowiązywałaby praca w biu-rze.
11) W jakiej dokumentacji przechowywać polecenie pracy zdalnej i jej rozliczenie? W rozliczeniu czasu pracy czy w aktach osobowych - części B?
12) Czy praca zdalna będzie przysługiwać obojgu rodzicom dziecka do 4 roku życia (i inne przypadki określone w projekcie), czy taki wniosek może złożyć tylko jeden z rodziców?
13) Jak należy ocenić sytuację, w której pracownik odmówi pracodawcy wykonania polecenia pracy zdalnej, powołując się na brak możliwości technicznych lub lokalowych?
14) Czy możliwe będzie, by pracodawca w żadnym wypadku nie wyrażał zgody na pracę zdalną?
15) Jak rozumieć, w przypadku pracy administracyjno-biurowej, niezbędne materiały i narzędzia?
16) Czy w związku z przekazaniem materiałów i narzędzi pracy pracownikom należy podpisać z pra-cownikami umowy o odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie?
17) Jak wcześnie trzeba poinformować pracownika o planowanej kontroli stanowiska pracy zdalnej?
18) Czy pracownik może odmówić przeprowadzenia kontroli w określonym czasie?
19) Czy pracodawca może kontrolować pracownika poprzez wykorzystania kamerki? Czy podczas pra-cy zdalnej pracodawca może wymagać od pracownika, żeby kamera komputera była uruchomiona przez cały czas?
20) Czy można zobowiązać pracownika do tego aby przeprowadził wstępnie ocenę ryzyka zawodowe-go na swoim stanowisku pracy zdalnej (na wzorze przygotowanym przez pracodawcę)?
Kadry, prawo pracy, płace