I. Podatki i opłaty lokalne jako źródło dochodów własnych gmin.
Dochodzenie należności podatkowych, najważniejsze zagadnienia. Podatki ustalane w drodze decyzji wymiarowej. Jak doręczenie decyzji wpływa na powstanie zobowiązania podatkowego. E- doręczenia, a może sołtys, goniec czy pracownik urzędu – komu najlepiej powierzyć zadanie doręczenia decyzji podatkowych. Najczęściej spotykane błędy w doręczeniu decyzji skutkujące nie powstaniem należności podatkowej, a co za tym idzie brakiem możliwości jej dochodzenia i nie wykazywaniem jej w sprawozdawczości. Jak sprawdzić, czy wykazane w sprawozdaniu Rb-27S należności i zaległości podatkowe, są prawidłowo powstałym podatkiem? Podatki powstające z mocy prawa: kiedy i do czego potrzebna jest decyzja określająca? Wpływ decyzji określającej na: zabezpieczenie hipoteczne, egzekucję z nieruchomości, przeniesienie odpowiedzialności na osoby trzecie oraz korektę deklaracji za lata wcześniejsze. Postępowanie z zaległością podatkową: Czy zawsze konieczne jest upomnienie? Regulacje mówiące o tym, kiedy nie ma obowiązku wystawiania upomnień? Tytuł wykonawczy: prawo czy obowiązek? Jak gminy powinny bronić się przed zwrotem tytułów wykonawczych. Najczęściej popełniane błędy wierzyciela, jak ich unikać. Jak przyśpieszyć ściąganie zaległych podatków przez urząd skarbowy? Przysługujące środki egzekucyjne – co wierzyciel powinien o nich wiedzieć i do czego ta wiedza jest potrzebna. Środki ostateczne, czyli egzekucja z nieruchomości – kiedy i w jaki sposób gmina ma po nią sięgać? Egzekucja zaległości od spadkobiercy i osób trzecich. Co zrobić gdy egzekucja okazała się bezskuteczna? Kto jeszcze odpowiada za zobowiązania dłużnika? Jak liczyć termin przedawnienia zobowiązań podatkowych i kto za to odpowiada?
II. Dochodzenie należności publicznoprawnych.
Nie mniej ważne od podatków są dochody z tytułu należności publicznoprawnych, np. opłata za zajęcie pasa drogowego, opłata za umieszczenie urządzeń infrastruktury w pasie drogowym, opłata od wzrostu wartości nieruchomości (renta planistyczna), opłata za wycinkę drzew, opłata za pobyt dziecka i wyżywienie w przedszkolu, grzywny nałożone w drodze mandatu, zwroty dotacji i inne. Przepisy regulujące dochodzenie i egzekwowanie należności publicznoprawnych na rzecz gminy. Rola Kodeksu postępowania administracyjnego, Ordynacji podatkowej, ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji i innych ustaw szczególnych. Moment powstania zobowiązania i terminy płatności. Czy zaległość publicznoprawną można wpisać na hipotekę? Postępowanie z zaległością. Odsetki za zwłokę. Ulgi w spłacie zobowiązań niepodatkowych publicznoprawnych. Przedawnienie należności niepodatkowych publicznoprawnych. Czy istnieją przerwy biegu terminu przedawnienia? Jak przedawnić zobowiązanie. Przypadki szczególne, czyli przedawnienie mandatów. Nadpłata należności niepodatkowych publicznoprawnych i jej zwrot. Odpowiedzialność spadkobierców i osób trzecich za zaległości niepodatkowe publicznoprawne. Kto jeszcze, oprócz zobowiązanego, odpowiada za zaległości publicznoprawne? Egzekucja, czyli przymusowe ściąganie zaległości niepodatkowych publicznoprawnych. Upomnienie czy wezwanie do zapłaty? Do kogo kierować i jak wystawić tytuł wykonawczy? Podstawa prawna prowadzenia egzekucji. Przebieg postępowania egzekucyjnego i jego istotne elementy.
III. Należności cywilnoprawne – dochody jednostek samorządu terytorialnego.
Należności cywilnoprawne, np. użytkowanie wieczyste, dzierżawy, najem, czynsz, opłata za wodę, opłata za wywóz nieczystości, należność wynikająca z faktury i inne.
Wygasanie zobowiązań cywilnoprawnych: Czy tylko zapłata powoduje zaspokojenie wierzyciela? Jak rozliczyć zobowiązanie uregulowane po terminie płatności. Czy dopuszczalne jest potrącenie? Co to jest wykonanie zastępcze i jak z niego korzystać? Jakie i kiedy przyznać ulgi w spłacie zobowiązań cywilnoprawnych. Czy do udzielenia ulgi konieczna jest uchwała rady miasta? W jakim trybie i w jaki sposób wierzyciel może udzielić ulg w spłacie zobowiązań cywilnoprawnych? Wezwanie do zapłaty, czyli pierwsze kroki, gdy dłużnik nie płaci zobowiązań. Odpowiemy na pytania: Czy zawsze należne są odsetki? Jaki rodzaj odsetek obowiązuje w dochodzeniu należności cywilnoprawnych? Upomnienie czy wezwanie do zapłaty? Czy można pobrać koszty upomnienia? Co powinno zawierać wezwanie do zapłaty? Czy i jakie koszty wezwania wskazywać? Kiedy, w jakim terminie, należy wystawić wezwanie do zapłaty? Egzekucja należności cywilnoprawnych, czyli wszystko o tytułach wykonawczych. Zajmiemy się takimi problemami jak: Kiedy i kto wnioskuje o egzekucję należności cywilnoprawnych? Jakie środki egzekucyjne przysługują w egzekucji komorniczej? Jak przyśpieszyć ściąganie długu przez komornika? Wskazywanie majątku dłużnika – prawo czy obowiązek? Przysługujące środki egzekucyjne – co wierzyciel powinien o nich wiedzieć i do czego ta wiedza jest potrzebna. Środki ostateczne, czyli egzekucja z nieruchomości – kiedy i w jaki sposób wierzyciel ma po nią sięgać? Kolejność zaspokajania wierzycieli w egzekucji z nieruchomości. Krajowy rejestr dłużników, czyli czy i w jaki sposób ujawniać zaległości? Komu udzielać informacji o dłużnikach gminy? Czy firma windykacyjna może ściągać należności cywilnoprawne na rzecz miasta? Jak liczyć termin przedawnienia zobowiązań cywilnoprawnych i kto za to odpowiada?
IV. Pytania i dyskusja.
Finanse, rachunkowość, podatki