1.Zasady zalegalizowania pobytu obywateli Ukrainy: wjazd legalny, pobyt legalny, daty wjazdu, daty pobytu legalnego, zasady wyjazdu; do kogo będą mieć zastosowanie przepisy ustawy, a kto będzie wyłączony?; osoba korzystająca w Rzeczypospolitej Polskiej z ochrony czasowej; rejestracja przez komendanta placówki Straży Granicznej podczas kontroli granicznej oraz przez Komendanta Głównego Straży Granicznej na wniosek; wniosek w organie gminy, nadanie PESEL, elementy wniosku, załączniki do wniosku, decyzja odmowna, wzory wniosków, profil zaufany; obowiązki i uprawnienia gminy; rejestr obywateli Ukrainy.
2. Pomoc w zapewnianiu przez wojewodów, jednostki samorządu terytorialnego oraz inne podmioty
obywatelom Ukrainy: pomoc wojewody, uchwała organu stanowiącego jednostki samorządu, udzielanie zamówień publicznych, zlecanie zadań publicznych, w tym z zakresu zdrowia publicznego, polecenia wojewody, świadczenia pieniężne dla podmiotów i osób fizycznych zapewniających zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy (rozporządzenie wykonawcze), Fundusz Pomocy, wyłączenia stosowania niektórych przepisów.
3. Zasady powierzenia pracy obywatelom Ukrainy, przebywającym legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
• warunki, zawiadomienie podmiotu powierzającego pracę, elementy zawiadomienia,
• rejestracja obywateli Ukrainy w PUP,
• uprawnienie obywateli Ukrainy do podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej,
• uprawnienia OHP i CIS,
4. Opiekun tymczasowy dla małoletniego: zasady ustanowienia, postępowanie o ustanowienie opiekuna tymczasowego, zakres upoważnienia opiekuna, nadzór nad opiekunem.
5. Uprawnienia obywateli Ukrainy do określonych świadczeń, tj.: świadczenia rodzinne, świadczenia wychowawczego, świadczenia dobry start, rodzinnego kapitału opiekuńczego, dofinansowania obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, omówienie przepisów, które wprowadziła w tym zakresie ustawa (uwaga! Nie będziemy omawiać całych postępowań administracyjnych i innych przepisów).
6. Zatrudnianie obywateli Ukrainy w określonych zawodach.
7. Tworzenie żłobków i klubów, rola organu wykonawczego gminy.
8. Przyznawanie świadczeń pieniężnych i niepieniężnych, na zasadach i w trybie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
9. Jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł na osobę – organ właściwy, zasady
przyznawania.
10. Bezpłatna pomoc psychologiczna.
11. Uprawnienia do opieki medycznej.
12. Zezwolenia na pobyt czasowy.
13. Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w realizacji dodatkowych zadań oświatowych związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi i uczniami będącymi obywatelami Ukrainy.
14. Inne lokalizacje prowadzenia zajęć - uchwały organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty.
15. Możliwość zapewnienia przez jst transportu do miejsca, w którym zapewnia się kształcenie, wychowanie i opiekę dzieciom i uczniom z Ukrainy.
16. Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla obywateli Ukrainy.
17. Nauczanie w oddziale przygotowawczym, oddziały dodatkowe.
18. Przydzielanie nauczycielom godzin ponadwymiarowych w szkole, w której utworzono dodatkowy oddział w celu zapewnienia kształcenia, wychowania i opieki dzieciom i uczniom będącym obywatelami Ukrainy.
19. Zatrudnianie na stanowisku pomocy nauczyciela.
20. Wyłączenie przepisu art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach
kompensacyjnych.
21. Uprawnienia Ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
22. Zmiany w niektórych ustawach w związku z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku
z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa
FORA SAMORZĄDOWE