KURS: Oświata w samorządzie: realizacja zadań, kadry, finansowanie. Zmiany przepisów. Praktyczne zajęcia dla pracowników ds. zadań oświatowych w jst lub jednostce obsługującej
szkolenie w formule on-line
kilkudniowy kurs - sprawdź szczegóły
Zajęcia potwierdzone
W dobie kryzysu oraz zmian zachodzących w oświacie, szkolenie dotyczące zadań, kadr i finansowania oświaty, jest szczególnie aktualne i potrzebne z punktu widzenia nadzorujących je samorządów. Proponujemy Państwu udział w kursie, podczas którego powyższa tematyka zostanie kompleksowo przedstawiona.
DZIEŃ I - 22 października 2024 r.- NAJWAŻNIEJSZE ZADANIA OŚWIATOWE W JST ORAZ ICH REALIZACJA
1. Zakres zadań i kompetencji organu stanowiącego (rady danej jst) dotyczących oświaty.
2. Problematyka oświatowa, podlegająca organowi wykonawczemu w gminie i powiecie - najważniejsze zagadnienia.
3. Polityka oświatowa w danej jst i jej wpływ na sieć szkolną i organizację lokalnej oświaty.
4. Sieć przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego- tworzenie, likwidacja, łączenie szkół i placówek oświatowych.
5. Rejestr wszystkich jednostek oświatowych na terenie danej jst -zadania właściwego wójta, burmistrza, prezydenta, starosty - RSPO.
6. Struktura realizacji zadań oświatowych w danej jst - wydział edukacji, referat, odpowiedzialny za zadania oświatowe, stanowiska jednoosobowe, wyznaczone do wykonywania określonych zadań oświatowych.
7. Jednostki organizacyjne jst, odpowiedzialne za prowadzenie polityki rachunkowej w jst - ZEAS, CUW, inne.
8. System przepływu informacji pomiędzy jednostkami oświatowymi, a poszczególnymi wydziałami, referatami jst.
9. Współdziałanie przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z organem prowadzącym i dotującym - określenie pragmatyki współpracy.
10. Dwie ścieżki awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego - zadania jst w trybie przejściowym do 2027 r.
11. Kreowanie jakości pracy oświaty w kompetencjach organu prowadzącego - powierzenie stanowiska dyrektora, dodatki do wynagrodzenia w uchwale w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli, stypendia uczniowskie, nagrody dla pracowników oświaty itp.
12. Odpowiedzialność organu prowadzącego, we współdziałaniu z dyrektorami, za skuteczną realizację obowiązków edukacyjnych. Postępowanie egzekucyjne w administracji wobec rodziców, których dzieci do 18 roku życia nie spełniają obowiązku szkolnego i nauki.
13. Przygotowanie i upowszechnienie przez organ wykonawczy oraz przedstawienie organowi stanowiącemu informacji o stanie realizacji zadań oświatowych za poprzedni rok szkolny, w tym o wynikach:
- egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego i egzaminu zawodowego, z uwzględnieniem działań podejmowanych przez szkoły, nakierowanych na kształcenie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szkołach tych typów, których prowadzenie należy do zadań własnych jednostki samorządu terytorialnego,
- nadzoru pedagogicznego, sprawowanego przez kuratora oświaty lub właściwego ministra w szkołach i placówkach tych typów i rodzajów, których prowadzenie należy do zadań własnych jst.
14. Współpraca z instytucjami zewnętrznymi: krajowymi, regionalnymi, lokalnymi oraz organizacjami pozarządowymi, działającymi na rzecz edukacji. Inicjowanie, wdrażanie programów i projektów zewnętrznych służących edukacji.
15. Wykorzystanie wniosków do planowania rozwoju oświaty w danej jst.
16. Odpowiedzi na pytania.
Cena: 995 PLN netto/os. Przy zgłoszeniach do 8 października 2024 r. obowiązuje cena: 935 PLN netto/os. Udział w szkoleniu zwolniony z VAT w przypadku finansowania szkolenia ze środków publicznych.
Zgłoszenia prosimy przesyłać do 16 października 2024 r.
Oświata