1. Wstęp. Zakres podmiotowy i przedmiotowy ustawy o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych.
2. Zakres przedmiotowy działalności socjalnej – typowe i zgodne z prawem wydatki. Sfera dyspozytywna w zakresie działalności socjalnej/ nie podlegająca ingerencji zewnętrznej.
3. Odpisy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych w 2022/2023 roku.
4. Limity zwolnień wypłat z ZFŚS w wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jakie limity w zakresie wypłat świadczeń rzeczowych i pieniężnych z ZFŚS stosować w latach 2022 - 2023 w związku ze zmianą art.52 l ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
5. Rodzaje świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu wolnych od podatku dochodowego od osób fizycznych.
6. Identyfikacja bieżących problemów w działalności socjalnej i skutków nieprawidłowości z punktu widzenia organów kontrolnych. Czy warto weryfikować działalność socjalną „poprzedników”?
7. Typowe błędy i ich skutki w zakresie działalności socjalnej w zakresie:
• Zasad ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.
• Prowadzenia wspólnej działalności socjalnej przez pracodawców.
• Przejścia zakładu lub jego części wraz z pracownikami do innego pracodawcy w zakresie działalności socjalnej.
• Pomijania lub ograniczania dostępności do świadczeń socjalnych osób uprawnionych obligatoryjnie np. Emeryci i renciści, osoby z krótkim stażem i inne klauzule dyskryminacyjne.
• Rozszerzenia dostępności do ZFŚS dla osób formalnie nieobjętych postanowieniami regulaminu (kazus: rozstrzygnięcie sądu w sprawie zwrotu kosztów finansowania festynu z ZFŚS).
• Finansowania wydatków niezwiązanych z działalnością socjalną np. Pożegnania pracowników, dojazdów do pracy, imprezy integracyjne nie mające związku z przedmiotem ustawy, święta branżowe.
• Finansowania wydatków niezwiązanych z działalnością socjalną, a w celu zwalczania lub przeciwdziałania skutkom covid-19 np. testy, szczepienia pracowników, zakup sprzętu do pracy zdalnej.
• Ustalania sytuacji dochodowej osób uprawnionych - kazus: rozstrzygnięcie ZUS i sądu po odwołaniu pracodawcy.
• Dostępności dla pracowników świadczeń ograniczonych ze względu na płeć - kazus: rozstrzygnięcie ZUS i sądu po odwołaniu pracodawcy.
• Wydatkowania środków funduszu socjalnego na bieżące potrzeby np. wypłatę wynagrodzeń – kazus: rozstrzygnięcie PIP i sądu karnego po odwołaniu pracodawcy.
• Stosowania zwolnień podatkowych dla osób uprawnionych.
• Kształtowania świadczeń pieniężnych dla osób uprawnionych w zakresie wypoczynku organizowanego we własnym zakresie.
• Rozpatrywania wniosków osób uprawnionych o zapomogę pieniężną - przykłady.
• Braku współdziałania ze związkami zawodowymi działającymi w zakładzie - kazus: rozstrzygnięcie po kontroli PIP, kazus: rozstrzygnięcie sądu powództwa o ustalenie, kazus: rozstrzygnięcie prokuratury.
• Ochrony danych osobowych osób uprawnionych.
8. Przykładowa struktura i postanowienia Regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
9. Jak zorganizować działalność pożyczkową w ramach ZFŚS na cele mieszkaniowe? Umowy, oprocentowanie, warunki umarzania, potrącanie rat z wynagrodzenia pracownika w kontekście art. 91 Kodeksu pracy wpływ zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2023 r., dochodzenie roszczeń przez pracodawcę.
10. Prawidłowe ustalanie i dokumentowanie sytuacji dochodowej osób korzystających ze świadczeń socjalnych. Aktualizacja oświadczeń osób uprawnionych m.in. wynikająca ze zmiennej sytuacji ekonomicznej, w przypadku składania oświadczeń raz w roku.
11. Udział związków zawodowych i przedstawiciela załogi w sferze zakładowej działalności socjalnej; pracodawca jako administrator środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (zakres ingerencji). Komisja socjalna. Zasady procedowania w warunkach ograniczonego lub wyłączonego kontaktu bezpośredniego ciał przedstawicielskich wynikające z zagrożenia epidemiologicznego.
12. Studium przypadków w pozostałych sprawach dotyczących w zakresie ZFŚS.
Kadry, prawo pracy, płace