Zaproszenie na spotkanie Lubelskiego Forum Oświaty
Spotkania Forum Oświaty Samorządowej w 2025 - ONLINE
Szanowni Państwo,
Skarbnicy, sekretarze, kierownicy i pracownicy wydziałów edukacji, CUW-ów, ZEAS-sów, pracownicy JST, odpowiedzialni za zadania związane z oświatą, osoby zainteresowani problematyką szkolenia
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Lublin we współpracy z Centrum Mazowsze FRDL zaprasza na sesję szkoleniowo-konsultacyjną w ramach Forum Oświaty Samorządowej 24 marca 2025r. od 10:00 do 14:00
Dotacje w 2025 roku – zmiany w finansowaniu według nowych przepisów, wyliczenie stawek dotacji
STACJONARNE: WARSZAWA, wieżowiec przy ul. T. Chałubińskiego 8 (dojazd własny) - KARTA ZGŁOSZENIA NA DOLE STRONY
ONLINE/ ZOOM: https://frdl.lublin.pl/tematy/oswiata/dotacje-w-2025-roku-zmiany-w-finansowaniu-wedlug-nowych-przepisow-wyliczenie-stawek-dotacji-lubelskie-forum-oswiaty/100100
Cele i korzyści:
• Szczegółowo omówimy zasady udzielania, obliczania, rozliczania i kontroli dotacji oświatowych oraz przygotowywania uchwał dotacyjnych zgodnie z aktualnymi regulacjami prawnymi obowiązującymi w 2025 roku.
• Uczestnicy zdobędą kompleksową wiedzę pozwalającą na prawidłowe zarządzanie dotacjami w jednostkach samorządu terytorialnego.
• Pokażemy, jak policzyć podstawową kwotę dotacji, jak obliczyć dotację w oparciu o potrzeby oświatowe (szkoły, uczniowie niepełnosprawni), a także jak dokonać aktualizacji i wyrównania kwoty dotacji.
• Przedstawimy przykładowy model obliczeniowy, służący do aktualizacji i wyrównywania dotacji w Państwa samorządzie, uwzględniający zmienną liczbę uczniów dotowanych w poszczególnych miesiącach. Model wykonany będzie w Excelu, który zostanie udostępniony uczestnikom.
• Po zajęciach pracownik samorządu, obliczając dotację dla placówek i szkół dotowanych, będzie mógł wykorzystać zdobyte umiejętności praktyczne – z jednej strony będzie mieć pewność, że prawidłowo stosuje algorytmy zapisane w ustawie, z drugiej będzie mógł w prosty sposób dokonać niezbędnych kalkulacji.
• Prowadzący na Excelu, który zostanie udostępniony uczestnikom, pokaże wyliczenia, które należy wykonać przy obliczeniu stawek dotacji.
Prowadzący ekspert przez 6 lat był pracownikiem Ministerstwa Finansów, następnie przez 9 lat pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W MEN na początku Naczelnik Wydziału Analiz w Departamencie Ekonomicznym, a potem przez 6 lat pełnił funkcję Dyrektora Departamentu, odpowiedzialnego za SIO oraz finansowanie zadań oświatowych, w tym za opracowanie corocznego algorytmu podziału części oświatowej subwencji ogólnej. Autor m.in. ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, nowelizacji ustawy o SIO, wcześniej przepisów w zakresie tzw. dotacji przedszkolnej, dotacji podręcznikowej oraz dotacji dla szkół i placówek niesamorządowych.
PROGRAM SZKOLENIA:
1. Nowy system finansowania oświaty - potrzeby oświatowe a subwencja oświatowa. Co nowy system zmienia w dotacjach?
2. Omówienie zmian w rozdziale III ustawy o finansowaniu zadań oświatowych (dotacjach). Wprowadzenie do dotacji dla szkół i placówek - ogólne przepisy dotyczące dotacji.
3. Zmiany w finansowaniu orzeczeń - finansowanie godzin, realizowanych z IPETów:
• Jak zmienia się kwota dotacji na uczniów niepełnosprawnych?
• Jak obliczyć i zebrać do dotacji dane o realizowanych godzinach z orzeczeń?
• Jak zrealizowane godziny wpłyną na wysokość dotacji na uczniów niepełnosprawnych?
4. Omówienie nowego rozporządzenia o podziale potrzeb oświatowych na 2025 rok:
• Jakie zmiany w finansowaniu ono wprowadza?
• Jak zmienia się kwota dotacji na ucznia szkoły?
• Jakie będą dotacje na uczniów niepełnosprawnych w szkołach i placówkach wychowania przedszkolnego?
5. Jak zmieni się sposób obliczania podstawowej kwoty dotacji? Jak obliczyć PKD od stycznia 2025 roku? Jak obliczyć potrzeby oświatowe?
6. Jak obliczyć wysokość dotacji w 2025 roku? Kwota potrzeb oświatowych na ucznia szkoły i ucznia niepełnosprawnego w placówce wychowania przedszkolnego: szacowany standard finansowy A na rok 2025. Omówienie wag w rozporządzeniu o podziale potrzeb oświatowych.
7. Obliczanie na przykładzie podstawowej kwoty dotacji dla placówek wychowania przedszkolnego. Obliczanie na przykładzie dotacji w oparciu o subwencję (potrzeby oświatowe na 2025 rok) dla szkół i uczniów niepełnosprawnych w placówkach wychowania przedszkolnego. Model w arkuszu kalkulacyjnym, pozwalający obliczyć kwoty dotacji w 2025 roku (praktyczne warsztaty, obliczanie dotacji na przykładach).
8. Zmiany w Systemie Informacji Oświatowej - obowiązek bieżącego wypełniania SIO w związku z wyrównaniem kwoty nowej subwencji (potrzeb oświatowych) dla samorządu po skończonym roku. Wpływ bieżących danych SIO na potrzeby oświatowe dla samorządu i dotacje.
9. Zmiana terminu naliczenia nowej subwencji (potrzeb oświatowych) a dotacje - skąd samorząd będzie mieć środki na dotacje w nowym systemie?
10. Wskaźniki korygujące liczby uczniów do potrzeb oświatowych a ich wpływ na dotacje - czy mają zastosowanie do stawek dotacji?
11. Wzrost dotacji o 0,9% w 2025 roku - skąd taki przepis, jak zastosować go w praktyce?
12. Nowe warunki otrzymania dotacji. Co z placówkami rozpocz. działalność po terminie naliczenia potrzeb oświatowych? Obowiązek ich dotowania czy dobrowolność? Skąd środki dla samorządu na dotacje dla nich?
13. Aktualizacja i wyrównanie stawek dotacji. Jak obliczyć wyrównanie kwoty dotacji w kwietniu/w maju w związku z nowym systemem. Aktualizacja w trybie szczególnego przypadku. Obowiązywanie nowych zaktualizowanych stawek dotacji, a wyrównanie.
14. Przykład wyrównania dotacji po aktualizacji. Model obliczeniowy, służący do aktualizacji i wyrównywania dotacji w samorządzie, uwzględniający zmienną liczbę uczniów dotowanych w poszczególnych miesiącach oraz ustawowe ograniczenie zmiany wysokości dotacji. Warsztaty w arkuszu kalkulacyjnym.
15. Wyjaśnienie pojęć: najbliższa jednostka samorządu terytorialnego, wydatki bieżące, podstawowa kwota dotacji, wskaźnik zwiększający, statystyczna liczba uczniów.
16. Różnice w dotowaniu przedszkoli i szkół. Różnice w dotowaniu uczniów pełnosprawnych i niepełnosprawnych - uwaga na nowe wagi w przedszkolach.
17. Co z ograniczeniem wahań kwoty dotacji po aktualizacji w 2025 roku?
18. Od kiedy jest należna kwota dotacji wynikająca z danej wagi, np. z orzeczenia, z wagi na tzw. małą szkołę, wagi na oddział sportowy itd.? Od kiedy jest należna waga na orzeczenia według nowych przepisów (tj. za zrealizowane godziny)? Co z wyrównaniem w przypadku zmiany tej wagi w trakcie roku i ograniczeniem wahań kwoty dotacji?
19. Dyskusja /wymiana doświadczeń.
Promocja kosztu udziału dla osób z JST zrzeszonych w Lubelskich Forum Samorządowych.
Samorządy-członkowskie Lubelskich Forów Samorządowych działających przy FRDL Lublin (akt. dane na dzień 7 lutego stycznia): Abramów, Annopol, Bełżyce, Biała Podlaska (miasto), Biłgoraj (miasto i powiat), Bychawa, Chodel, Chrzanów, Cyców, Czemierniki, Dęblin, Drelów, Garbów, Głusk, Godziszów, Firlej, Frampol, Janów Lubelski (powiat), Józefów nad Wisłą, Kamionka, Karczmiska, Kazimierz Dolny, Kock, Końskowola, Krynice, Krzczonów, Księżpol, Kurów, Lubartów (gmina, miasto, powiat), Lublin (miasto), Ludwin, Łęczna (powiat), Łuków (powiat), Mełgiew, Miączyn, Michów, Międzyrzec Podlaski (gmina), Niedrzwica Duża, Niedźwiada, Niemce, Opole Lubelskie (gmina i powiat), Ostrów Lubelski, Ostrówek, Puchaczów, Puławy (miasto i powiat), Rachanie, Stanin, Szczebrzeszyn, Siennica Różana, Strzyżewice, Świdnik (miasto), Telatyn, Tomaszów Lubelski (gmina i powiat), Ulhówek, Uścimów, Wąwolnica, Włodawa (gmina i miasto), Wisznice, Wilków, Wohyń, Wojsławice, Wysokie, Żółkiewka
W imieniu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej RO w Lublinie zapraszamy
wszystkich zainteresowanych do przystąpienia do Lubelskiego Forum Oświaty Samorządowej
W tym roku wracamy do organizacji spotkań stacjonarnych i online
Deklaracja do pobrania na stronie: https://frdl.lublin.pl/fora/forum-oswiaty-samorzadowej/dolacz-do-forum-3
Forum Oświaty Samorządowej Województwa Lubelskiego zrzesza przedstawicieli gmin i powiatów województwa lubelskiego oraz jednostek podległych, odpowiedzialnych za realizację zadań oświatowych.
Spotkania szkoleniowo-konsultacyjne odbywają się dwa razy na kwartał (stacjonarne lub online) i stanowią doskonałą okazję do wymiany doświadczeń a omawiane tematy wynikają z bieżących problemów i potrzeb uczestników. Członkowie Forum podnoszą swe kwalifikacje w czasie sesji szkoleniowo-konsultacyjnych.
Celem działania Forum Oświaty Samorządowej Województwa Lubelskiego jest doskonalenie poziomu i sprawności funkcjonowania organów prowadzących szkoły i placówki oświatowe, poprzez integrację ich przedstawicieli, wymianę doświadczeń i dobrych praktyk oraz prezentowanie opinii członków Forum wobec innych instytucji i organizacji.
Koszt udziału w jednym spotkaniu wynosi 300 zł./nie pobieramy dodatkowych opłat członkowskich.
Natalia Gmurkowska
Koordynator Forów Samorządowych FRDL Województwa Lubelskiego
Pliki do pobrania
Kontakt
